Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Световната седмица за борба с глаукомата

Доц. Анета Мишева: Преглеждайте очите си веднъж годишно

| обновено на 10.03.22 в 07:50
Снимка: Pixabay

От 6 до 12 март отбелязваме Световната седмица за борба с глаукомата. Глаукомата е група от дегенеративни заболявания, обединени от един общ признак – прогресивно и типично увреждане на зрителния нерв и зрителното поле.

Тя е втората причина за слепота в световен мащаб след катарактата и първа сред по-възрастните хора. Един от основните „виновници“ за нейното възникването е повишеното вътреочно налягане, което, когато е много високо, уврежда необратимо очния нерв и човек губи зрението си.

Темата коментира в “Нашият ден“ офталмологът доц. Анета Мишева:

“Трябва да се знае, че покачването на очното налягане не дава никакви оплаквания. Човек не знае, че го има. А това повишено очно налягане води до невъзвратима загуба на зрението, до атрофия на зрителния нерв.

Близо 10 млн. в света са двустранно слепи от глаукома и процентът нараства. Съвременната медицина набляга на ранното откриване.

Това е заболяване на хора над 40-годишна възраст, но в последните години установяваме и едно подмладяване на заболяващите.

Много е важно един път в годината, без никакви оплаквания, да бъде измерено очното налягане. Най-важното е ранното диагностициране и правилното лечение.

При поставена веднъж диагноза, пациентът трябва да знае, че трябва да се наблюдава. Очното налягане на такива пациенти се измерва на три месеца.

Глаукомата е хронично заболяване, което се носи до кроя на живота. Когато се установи, че човек не вижда с някое от очите, фазата на заболяването вече е напреднала много. Наричаме заболяването “тихия убиец“, тъй като не дава никакви конкретни оплаквания. Желателно е всеки, който отива в очния кабинет, да си измери очното налягане.

Най-доброто изследване за очно налягане е т.нар. очен скенер.

Очите и Covid-19

“Covid-19 дава едно зачервяване в по-острите стадии, а след това се наблюдава сутрешно безпричинно сълзене на очите. При интубирани пациенти могат да настъпят и други промени в очните дъна, но са описани много малко случаи.“

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: Piхabay

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15