Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Световната седмица за борба с глаукомата

Доц. Анета Мишева: Преглеждайте очите си веднъж годишно

| обновено на 10.03.22 в 07:50
Снимка: Pixabay

От 6 до 12 март отбелязваме Световната седмица за борба с глаукомата. Глаукомата е група от дегенеративни заболявания, обединени от един общ признак – прогресивно и типично увреждане на зрителния нерв и зрителното поле.

Тя е втората причина за слепота в световен мащаб след катарактата и първа сред по-възрастните хора. Един от основните „виновници“ за нейното възникването е повишеното вътреочно налягане, което, когато е много високо, уврежда необратимо очния нерв и човек губи зрението си.

Темата коментира в “Нашият ден“ офталмологът доц. Анета Мишева:

“Трябва да се знае, че покачването на очното налягане не дава никакви оплаквания. Човек не знае, че го има. А това повишено очно налягане води до невъзвратима загуба на зрението, до атрофия на зрителния нерв.

Близо 10 млн. в света са двустранно слепи от глаукома и процентът нараства. Съвременната медицина набляга на ранното откриване.

Това е заболяване на хора над 40-годишна възраст, но в последните години установяваме и едно подмладяване на заболяващите.

Много е важно един път в годината, без никакви оплаквания, да бъде измерено очното налягане. Най-важното е ранното диагностициране и правилното лечение.

При поставена веднъж диагноза, пациентът трябва да знае, че трябва да се наблюдава. Очното налягане на такива пациенти се измерва на три месеца.

Глаукомата е хронично заболяване, което се носи до кроя на живота. Когато се установи, че човек не вижда с някое от очите, фазата на заболяването вече е напреднала много. Наричаме заболяването “тихия убиец“, тъй като не дава никакви конкретни оплаквания. Желателно е всеки, който отива в очния кабинет, да си измери очното налягане.

Най-доброто изследване за очно налягане е т.нар. очен скенер.

Очите и Covid-19

“Covid-19 дава едно зачервяване в по-острите стадии, а след това се наблюдава сутрешно безпричинно сълзене на очите. При интубирани пациенти могат да настъпят и други промени в очните дъна, но са описани много малко случаи.“

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: Piхabay

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Контекстът е много по-важен от текста, който произвеждат политиците

Предизборните дебати, политиците като "кукувици от часовник" и журналистите като PR-и на политиците – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, бивш председател на СЕМ. Какво "грози" журналистите по време на предизборна кампания? "Съзнателно или неволна да станат съучастници в манипулации и..

публикувано на 19.05.24 в 08:45

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45