Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

д-р Веселин Даскалов

Как да опазим зрението си във все по-дигиталния свят

Световен ден на зрението

Снимка: БГНЕС

Как да опазим зрението си, както и зрението на децата във все по-дигиталния свят наоколо? 

В Световния ден на зрението д-р Веселин Даскалов, специалист офталмология и микрохирургия на окото, разяснява повече за това как да опазим зрението си в "Нашият ден":

"Компютрите не са вредни, но компютрите създават известен дискомфорт, с който ние трябва да се съобразим. По време на Covid кризата дигиталното обучение напредва все повече в образователната ни система и заедно с това се увеличиха и симптомите на дискомфорт, умора, главоболие и други оплаквания от страна на нашите пациенти. 

В Световния ден на зрението искам да наблегна на т.нар. "Компютърен визуален синдром", който често се среща в днешно време. Най-вече искам да обърна внимание на подрастващото поколение, които сега по 8-9 часа прекарват на компютъра. 

Основните белези на този синдром са: Зачервяване и умора в очите; Двойно или замъглено зрение; Главоболие; Трудно фокусиране; Болка в тила и раменете понякога. Първото нещо, което трябва да направят деца и техните родители, когато усетят някои от тези симптоми, е да определят тяхната рефракция – да заведат децата на очен лекар и да видят има ли нужда от корекция на очилата. 

За намаляване на зрителната умора е добре да се почива на всеки 45 мин. занимания с компютър. Трябва да имаме добри ергономични условия, да оптимизираме осветлението в стаята, да увеличим контраста на компютъра и да намалим яркостта му." 

Заплахи за зрението

"Офталмологията е една от най-динамично и бързоразвиващи се медицински дисциплини. За 30-те години на моята практика ние сменихме толкова много лечението на социално значимите заболявания и се откриха толкова много лекарства, примерно за макулната дегенерация, за която до преди 10 години въобще не беше лечима. Но основното социално значимо заболяване на възрастните хора не е вече катарактата, а е макулната дегенерация. Доказано е, че основната причина за слепота на възрастното население над 70 години е макулната дегенерация. Знаем, че вече и в България това заболяване се лекува и от 6 месеца то се реимбурсира 100% от НЗОК.

Що се отнася до катаракта, тук също имаме голям напредък. Допреди 10 години основният апарат, с който се извършваше операцията на катарактата, беше т.нар "ултразвуковата факоемулсификация". Днес в помощ на тази факоемулсификация дойдоха лазерите, с които тази операция се оптимизира. Катаракта се оперира в началните стадии. Нашата операция става 100% практически предвидима и успеваема. 

Профилактика на зрението

"При възрастните хора най-честите проблеми са сърбежи и зачервявания на очите. Така че и без лекарско предписание могат съвсем свободно да използват изкуствени сълзи. И един път в годината да посещават очен лекар." – каза д-р Даскалов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57

Естетична медицина – регулация, опасности, решения

За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..

публикувано на 05.02.25 в 11:21

Първоначалната мотивация да посегнеш към дрогата е положителното очакване

"Много и различни са причините, поради които хората започват да употребяват психоактивни вещества. Всеки може да има собствена причина, в повечето случаи обаче е комплекс от фактори. И генетично се предава високия толеранс, и поведенческия модел, който се наблюдава в семейството е много важен, защото децата възприемат това като средство за справяне с..

публикувано на 05.02.25 в 08:05