Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

д-р Веселин Даскалов

Как да опазим зрението си във все по-дигиталния свят

Световен ден на зрението

Снимка: БГНЕС

Как да опазим зрението си, както и зрението на децата във все по-дигиталния свят наоколо? 

В Световния ден на зрението д-р Веселин Даскалов, специалист офталмология и микрохирургия на окото, разяснява повече за това как да опазим зрението си в "Нашият ден":

"Компютрите не са вредни, но компютрите създават известен дискомфорт, с който ние трябва да се съобразим. По време на Covid кризата дигиталното обучение напредва все повече в образователната ни система и заедно с това се увеличиха и симптомите на дискомфорт, умора, главоболие и други оплаквания от страна на нашите пациенти. 

В Световния ден на зрението искам да наблегна на т.нар. "Компютърен визуален синдром", който често се среща в днешно време. Най-вече искам да обърна внимание на подрастващото поколение, които сега по 8-9 часа прекарват на компютъра. 

Основните белези на този синдром са: Зачервяване и умора в очите; Двойно или замъглено зрение; Главоболие; Трудно фокусиране; Болка в тила и раменете понякога. Първото нещо, което трябва да направят деца и техните родители, когато усетят някои от тези симптоми, е да определят тяхната рефракция – да заведат децата на очен лекар и да видят има ли нужда от корекция на очилата. 

За намаляване на зрителната умора е добре да се почива на всеки 45 мин. занимания с компютър. Трябва да имаме добри ергономични условия, да оптимизираме осветлението в стаята, да увеличим контраста на компютъра и да намалим яркостта му." 

Заплахи за зрението

"Офталмологията е една от най-динамично и бързоразвиващи се медицински дисциплини. За 30-те години на моята практика ние сменихме толкова много лечението на социално значимите заболявания и се откриха толкова много лекарства, примерно за макулната дегенерация, за която до преди 10 години въобще не беше лечима. Но основното социално значимо заболяване на възрастните хора не е вече катарактата, а е макулната дегенерация. Доказано е, че основната причина за слепота на възрастното население над 70 години е макулната дегенерация. Знаем, че вече и в България това заболяване се лекува и от 6 месеца то се реимбурсира 100% от НЗОК.

Що се отнася до катаракта, тук също имаме голям напредък. Допреди 10 години основният апарат, с който се извършваше операцията на катарактата, беше т.нар "ултразвуковата факоемулсификация". Днес в помощ на тази факоемулсификация дойдоха лазерите, с които тази операция се оптимизира. Катаракта се оперира в началните стадии. Нашата операция става 100% практически предвидима и успеваема. 

Профилактика на зрението

"При възрастните хора най-честите проблеми са сърбежи и зачервявания на очите. Така че и без лекарско предписание могат съвсем свободно да използват изкуствени сълзи. И един път в годината да посещават очен лекар." – каза д-р Даскалов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08

Антон Митов представя: българския диджей Dr. Feelgroove

Dr. Feelgroove (д-р Фийлгрув) е диджей и продуцент. Той започва да миксира музика през 1993 г. и от тогава тя играе ключова роля в живота му, а партитата в клубове и работата в студио са неговата сцена за изява. Антон Митов за по-кратко и по-пряко преминава през Мианмар, Индия и Куба, за да попита своя гост може ли диджейството, освен да забавлява,..

публикувано на 23.04.24 в 10:03

Конкурсът "Граждански будилник" – среща между екоактивизма и изкуството

Според тревожните данни днес над 55% от хората на планетата живеят в  градове, като превръщат градската среда в основен свой хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване и липсата на устойчиви решения природата в градовете все повече остава на заден план,..

публикувано на 23.04.24 в 09:18

Как София да се превърне от кафяв в зелен град?

Зелен град – една тема, която може да бъде мислена и обсъждана по много начини.  Как можем да променим навиците си, за да живеем по-екологично? Какви са градските зелени политики? Можем ли да заменим автомобилите си с велосипеди, подобно на Амстердам? Как София да се превърне от кафяв в зелен град? Драгомира Раева от екологичното сдружение "За земята",..

публикувано на 22.04.24 в 12:44

Пластмаси, текстил и депозитни системи – можем ли да опазим планетата?

В чест на Международния ден на Земята предаването "Нашият ден" покани Десислава Стоянова от сдружение "За Земята", за да сподели някои мисли относно важността на този празник и неговите цели. Тя ни напомни за историята на този ден, който е бил установен през 1970 г. в САЩ и Канада, а през 1990 г. е признат като международен. България, с..

обновено на 22.04.24 в 12:35