Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Веселин Налбантов:

Не можем да разчитаме на кадри за хотелиерския бранш на бежанците от Украйна

Снимка: БГНЕС

Каква е подкрепата на българския хотелиерски бизнес за бежанците от Украйна? До каква степен могат да се справят със собствени сили и каква подкрепа се нуждае хотелиерският бизнес? Кои и какви са административните пречки пред бързото настаняване и наемане на работа на бежанците от Украйна?

Темата коментира в “Нашият ден“ Веселин Налбантов, зам.-председател на БХРА:

“Бях малко по-революционно настроен, но вследствие на вчерашната информация, че държавата ще поеме издръжката на бягащите от войната граждани, ще бъда малко по-смирен. Поклон пред всички мои колеги хотелиери от цялата страна, които показаха, че са по-адекватни от държавата. Аз съм потомък на бежанци. Поклон пред хората, които дадоха от залъка си.


Хотелите не са в състояние да правят каквото и да е повече, защото ние не сме пригодени за зимна експлоатация. В момента е много студено. Не сме пригодени с никакви уреди за отопление на помещенията.

Хубаво е, че държавата реши да настани тези граждани по базите, които имаме на различните учреждения. Това е едно добро начало.

Хората, които идват, не могат да запълнят липсите на трудовия ни пазар. Те няма да бъдат нашите работници, защото не са пригодени. В голямата си част това са майки с деца. Независимо, че ще им се осигури някаква помощ като училища и детски градини, те не могат да пътуват от Бургас до Слънчев бряг.

Тези хора също така искат да се върнат обратно до три месеца, а нашият проблем с работната ръка е от години.


Кризата с работната ръка у нас

“Сега нашите политици трябва да се поинтересуват  – в Молдова, Македония, Сърбия има българи. Трябва да важи, а и не само за тях, да пребивават поне шест месеца в държавата ни. Не само за бежанския статут, а и за хората, които ще дойдат на работа. Изпитваме неистова нужда от такива хора.

Хората, бягащи от войната, изобщо няма да се влеят в българския пазар на труда в областта на хотелиерството и ресторантьорството. От всички тези около 26 000, които има в момента, не повече от 1000 души могат и ще потърсят работа.

Тези 1200 лева са им достатъчни, за да преживяват, няма как да ги привлечем с нашите сравнително добри заплати, но те няма да дойдат при нас. Освен всичко останало, те очакват да се върнат. Не можем да разчитаме на работници от там, въпросът е да помогнем.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39