Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

15 март – Световен ден на потребителите

Димитър Маргаритов: Не е необходимо да се презапасяваме

Снимката е илюстративна
Снимка: БНР

На 15 март е Световният ден на потребителите. За първи път денят е отбелязан през 1983 г. и оттогава става важна дата за потребителските организации в цял свят.

Две години по-късно, на 9 април 1985 година, Общото събрание на Организацията на обединените нации одобрява идеята той да стане Световен ден за защита на потребителите. В България той се отбелязва от 1991 г.

Темата коментира в “Нашият ден“ Димитър Маргаритов, председател на КЗП:

“Макар да посрещаме с известна тревога Световния ден на потребителя, защото пазарът е неспокоен, искам да кажа на всички, че няма основания за притеснение, за потребителска паника, нека пазаруваме разумно и да се възползваме комплексно от изгодните оферти, които търговците ни предлагат.

Ако вземем за пример олиото, втурнахме се да купуваме в големи количества, защото решихме, че го правим на много добра цена. Ако погледнем статистиката, ще видим, че всеки един от нас консумира максимум 10 литра олио на година.

Затова тези 10-15 бутилки, които си купуваме, биха ни стигнали за година напред, а може би в срока им на годност няма да успеем да ги употребим. Това поставя въпроса – какво точно спестяваме при този вид пазаруване и дава отговор на другия въпрос – как трябва да пазаруваме. Трябва да пазаруваме разумно, като виждаме промоциите, които ни предоставят някои от търговците, но да правим своя каталог на пазарувани стоки, за да виждаме нещата не повече от 4-5 дни напред. Въпреки усложнената обстановка, не е необходимо да се презапасяваме, защото това не е разумното и най-вероятно не е най-изгодното пазаруване.“


Какво показаха проверките?

“Нямаше сериозни нарушения при обявяването на цените. Относно слънчогледовото олио преминахме над 350 проверки в рамките само на 3-4 дни в търговски обекти в цялата страна.

Тук имаше известни проблеми, основният от тях  беше свързан с това, че въпреки анонсираното олио на определена цена, в една от големите търговски вериги, самата верига оповести, че няма да може да изпълни този свой ангажимент.

И преди в нашата контролна дейност сме констатирали подобни случаи, но не в такъв мащаб, както сега. Това представлява нелоялна търговска практика по смисъла на Закона за потребителите, което води след себе си до санкция. Наблюдаваме пазара и там, където има подобни неща, ще бъдат санкционирани.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44