За шеста поредна година галерия „Кредо бонум“ и Гьоте институт представят проекта „Арт старт“, с който представят млади художници на сцената на съвременното изкуство, които да следим през 2022 година. Поканата към тези млади автори позволява да видим и непознати художници, събрани в една изложба, а на тях самите – да бъдат канени в различни секции и да бъдат забелязани. Авторите в този проект са до 35-годишни. Сред тях този път има абсолютно непознати за българската сцена, които най-често живеят и работят в чужбина. Други са съвсем млади, но познати за нас. Всеки път формата на изложбата се променя.
Този път кураторите са се обърнали към 6-7 души, които са колекционери и галеристи, за да изберат и препоръчат младите автори. Този подход показва по какъв начин един млад художник може да бъде разпознат от различни агенции на художествения живот – куратори, галеристи и колекционери.
Този път са представени съвсем млади и неизвестни художници като например Жанин Пехливанова, която няма и 20 години и учи в Пловдив с едни много странни и интригуващи тефтери с рисунки. Също така е представена примерно Йоана Туджарова от Русе, която живее в Германия, учила е във Велико Търново, после е заминала за Германия, където участва в множество изложби, работи и с институциите. Кураторът Весела Ножарова съвсем случайно попада в Инстаграм на нея и харесва работата ѝ.
Според Весела Ножарова всички представени художници са интригуващи и заслужават да бъдат следени през тази година.
Изложбата може да бъде видяна до 1 април и на двете локации – Гьоте-институт България и Галерия Credo Bonum
Повече подробности в интервюто на Светлана Тарашоева с Весела Ножарова – чуйте звуковия файл.
Куратори: Весела Ножарова, Стефка Цанева
Снимка – Foto: © Iliyan Ruzhin Гьоте-институт България
Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...
Китайският културен център в София подготвя празнична програма в София и страната, с които ще отбележи Китайската лунна нова година. "Пролетният празник" е най-дългоочакваното събитие за китайските общности по целия свят и се отбелязва с пищни тържества и срещи с роднини и приятели. Българските любители на китайската традиционна култура ще..
Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от столичния афиш с премиери в края на миналата година. Първите срещи с публиката са показателни за живота на представлението и в бъдеще. Специално е насочено вниманието към няколко много..
С премиерния спектакъл "Комедия от грешки" започва новата година Театър "София" . Представлението ще се играе тази вечер от 19.30 часа в " Théatro отсам канала". Постановката по една от най-ранните творби на Уилям Шекспир е дело на режисьорката Маргарита Мачева. "Комедия от грешки" е изключителна пиеса, защото като всички пиеси на..
"Радио Африка" е първият български филм, посветен на африканската музика. Това е и първият филм, който събира български и африкански артисти и изследва техните гледни точки по различни теми, като каква е средата, в която е създадена тяхната музика, каква е ролята на импровизацията, каква е личната им мисия в изкуствата. Трите основни теми, които..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg