Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стивън Исерлис – британският наследник на Казалс

Стивън Исерлис и Кони Ши
Снимка: Janosh Ourtilane/verbierfestival

Всяко лято от 1994 г. до днес по покана на основателя на Международния музикален фестивал във Вербие, Швейцария – Мартин Енгстрьом най-големите имена на класическата музика се събират в продължение на 17 дни сред прекрасния пейзаж на швейцарските Алпи, предлагайки на близо 40 000 зрители уникално музикално преживяване.

На 21 март от 23 часа екипът на „Рецитал“ – предаването за камерна музика на програма „Христо Ботев“, представя запис на камерен концерт от програмата на фестивала. Концертът, който ви предлагаме, се е състоял на 22 юли 2021 г. в църквата в алпийското градче. Солисти са световноизвестният британски виолончелист Стивън Исерлис и канадската пианистка Кони Ши. В програмата са включени творби на френските композитори Камий Сен-Санс, Огъста Холмс и Габриел Форе.

Британският виолончелист с еврейски произход и руски корени Стивън Исерлис има забележителна кариера като солист, камерен музикант, преподавател, автор и водещ на предавания. Той е роден в Лондон и израснал в семейство с музикални традиции. Стивън започва да свири на виолончело на шестгодишна възраст. Неговият дядо, Юлиус Исерлис, е пианист и композитор, роден в Кишинев, и е бил един от 12-те музиканти, на които е разрешено да напуснат Съветския съюз през 20-те години на миналия век, за да популяризират руската култура, но също като останалите, той никога не се завръща. Заедно със семейството си Юлиус Исерлис се установява във Великобритания. Бащата на Стивън Исерлис е страстен любител-цигулар, а майка му е учителка по пиано. Сестрите му Анет и Рейчъл свирят на цигулка и виола.

На 10 години Стивън започва да се обучава при Джейн Коуан в Международния център за виолончелисти в Лондон, а на 14 напуска училище и заминава за Шотландия, където продължава работата с нея в друг филиал на центъра. „Просто си взех дипломата за основно образование и си тръгнах. Никой не ме спря...“, казва той.

Днес Стивън Исерлис е един от най-изтъкнатите съвременни наследници на Казалс. Свири с много от водещите световни оркестри и диригенти, включително Берлинската филхармония, Националния симфоничен оркестър на Вашингтон, Лондонската филхармония и Тонхале – Цюрих. Той се интересува силно от т.нар. исторически информирани изпълнения, но също така и от съвременна музика. Осъществил е много премиери на нови произведения. Разнообразните му музикални интереси са отразени в обширна дискография, отличена с множество награди. Албумът му с всички солови сюити за виолончело от Йохан Себастиан Бах получава най-високото признание на критиката и е обявен за инструментален албум на годината от списание „Грамофон“, както и за избор на критиката на наградите за класическа музика Classic BRIT. Друга негова страст са писането и свиренето за деца. Автор е на текста на три музикални приказки и две детски книжки.

Кони Ши е родена в Канада. През 1993 г. е удостоена с наградата „Силва Гелбер“ за най-изтъкнат класически изпълнител до 30-годишна възраст. Едва на 9 тя дебютира с Първия клавирен концерт на Менделсон със Сиатълския симфоничен оркестър. 12-годишна, става най-младото протеже на унгарския специалист проф. Дьорд Шебьок, а след това продължава обучението си при Клод Франк и Фу Цонг - първия китайски пианист, спечелил световно признание и успех. Като солистка Кони Ши има както многобройни участия с оркестри, така и самостоятелни рецитали в Канада, САЩ и Европа. Освен това тя се изявява на концертни сцени в цяла Германия заедно с виолончелиста Мануел Фишер-Дискау, с когото записва първия в историята компактдиск със сонати за пиано и виолончело от Карл Райнеке и всички сонати на Бетовен. Съвместните ѝ изяви със Стивън Исерлис, покорили сцените на много от най-престижните фестивали през годините, са отлично приети от критиката.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аксепт", "Мистър Биг" и "Дийп Пърпъл" с букет хитове и нови албуми хедлайн в афиша на "Мидалидаре"

Хоп – ето ни вече на терен в Долината на виното, с. Могилово, община Чирпан, нямаме търпение да рокясаме. Четвъртото издание на Midalidare Rock In The Wine Valley ще се проведе от 12 юли (петък) до 14 юли (неделя). Гаранция за погото и доброто настроение за подобно събитие на открито е не само лятото и бирата, пардон – виното, а преди всичко афишът...

публикувано на 08.07.24 в 16:20

В Брюксел аплодират оперни звезди от Полша и Италия в новата постановка на "Турандот"

Тази година музикалната общественост отбелязва стогодишнината от смъртта на бележития оперен композитор Джакомо Пучини. Водещият белгийски театър "Ла Моне" не можеше да подмине тази кръгла годишнина и предложи за финал на сезона нова постановка на последната творба на Пучини – "Турандот". Още повече, че Брюксел е градът, в който композиторът прекарва..

публикувано на 07.07.24 в 08:05

Вердиевите "Сицилиански вечерни" на сцената на Виенската държавна опера

"В постановката от 13 януари 2024 година Игор Головатенко в ролята на Монфорте не само интерпретира въздействащо мелодиите на Верди, но и конфликта между политиката и бащинския дълг. За разлика от него специалистът по белканто Джон Озбърн има малко пространство за извява в ролята на Ариго, и не показва апломба, с който обикновено блести в роли от..

публикувано на 06.07.24 в 07:55

Arbanassi Summer Music събира почитатели на камерната музика

Предстои 14-ото издание на Arbanassi Summer Music от 7 до 12 юли в архитектурния резерват Арбанаси. Организират го контрабасистката Юлита Фъсева и нейният съпруг обоистът Димитри Местдаг. Двамата живеят и работят в Белгия, но оценяват магията на Арбанаси и възможността да правят бутиков фестивал, заобиколени от приятели и съмишленици. "Специалното в..

публикувано на 05.07.24 в 17:05
Константин Илиевски и Симфоничния оркестър на БНР

Последен концерт от сезона на радиосимфониците

Интересен, динамичен, разнообразен бе сезон 2023/2024 на Симфоничния оркестър на БНР. Новият главен диригент на състава Константин Илиевски предложи цялостна концертна програма, в която бе дадено преимущество на някои от най-обещаващите млади български музиканти, оркестър и публика се срещнаха с нови солисти и диригенти, почетени бяха годишнини на..

публикувано на 05.07.24 в 13:10