Всяко лято от 1994 г. до днес по покана на основателя на Международния музикален фестивал във Вербие, Швейцария – Мартин Енгстрьом най-големите имена на класическата музика се събират в продължение на 17 дни сред прекрасния пейзаж на швейцарските Алпи, предлагайки на близо 40 000 зрители уникално музикално преживяване.
На 21 март от 23 часа екипът на „Рецитал“ – предаването за камерна музика на програма „Христо Ботев“, представя запис на камерен концерт от програмата на фестивала. Концертът, който ви предлагаме, се е състоял на 22 юли 2021 г. в църквата в алпийското градче. Солисти са световноизвестният британски виолончелист Стивън Исерлис и канадската пианистка Кони Ши. В програмата са включени творби на френските композитори Камий Сен-Санс, Огъста Холмс и Габриел Форе.
Британският виолончелист с еврейски произход и руски корени Стивън Исерлис има забележителна кариера като солист, камерен музикант, преподавател, автор и водещ на предавания. Той е роден в Лондон и израснал в семейство с музикални традиции. Стивън започва да свири на виолончело на шестгодишна възраст. Неговият дядо, Юлиус Исерлис, е пианист и композитор, роден в Кишинев, и е бил един от 12-те музиканти, на които е разрешено да напуснат Съветския съюз през 20-те години на миналия век, за да популяризират руската култура, но също като останалите, той никога не се завръща. Заедно със семейството си Юлиус Исерлис се установява във Великобритания. Бащата на Стивън Исерлис е страстен любител-цигулар, а майка му е учителка по пиано. Сестрите му Анет и Рейчъл свирят на цигулка и виола.
На 10 години Стивън започва да се обучава при Джейн Коуан в Международния център за виолончелисти в Лондон, а на 14 напуска училище и заминава за Шотландия, където продължава работата с нея в друг филиал на центъра. „Просто си взех дипломата за основно образование и си тръгнах. Никой не ме спря...“, казва той.
Днес Стивън Исерлис е един от най-изтъкнатите съвременни наследници на Казалс. Свири с много от водещите световни оркестри и диригенти, включително Берлинската филхармония, Националния симфоничен оркестър на Вашингтон, Лондонската филхармония и Тонхале – Цюрих. Той се интересува силно от т.нар. исторически информирани изпълнения, но също така и от съвременна музика. Осъществил е много премиери на нови произведения. Разнообразните му музикални интереси са отразени в обширна дискография, отличена с множество награди. Албумът му с всички солови сюити за виолончело от Йохан Себастиан Бах получава най-високото признание на критиката и е обявен за инструментален албум на годината от списание „Грамофон“, както и за избор на критиката на наградите за класическа музика Classic BRIT. Друга негова страст са писането и свиренето за деца. Автор е на текста на три музикални приказки и две детски книжки.
Кони Ши е родена в Канада. През 1993 г. е удостоена с наградата „Силва Гелбер“ за най-изтъкнат класически изпълнител до 30-годишна възраст. Едва на 9 тя дебютира с Първия клавирен концерт на Менделсон със Сиатълския симфоничен оркестър. 12-годишна, става най-младото протеже на унгарския специалист проф. Дьорд Шебьок, а след това продължава обучението си при Клод Франк и Фу Цонг - първия китайски пианист, спечелил световно признание и успех. Като солистка Кони Ши има както многобройни участия с оркестри, така и самостоятелни рецитали в Канада, САЩ и Европа. Освен това тя се изявява на концертни сцени в цяла Германия заедно с виолончелиста Мануел Фишер-Дискау, с когото записва първия в историята компактдиск със сонати за пиано и виолончело от Карл Райнеке и всички сонати на Бетовен. Съвместните ѝ изяви със Стивън Исерлис, покорили сцените на много от най-престижните фестивали през годините, са отлично приети от критиката.
В съботната вечер ще си припомним гласовете на Карло Бергонци и Рената Тебалди. La divina Renata я наричаха милионите фенове по света заради уникалните вокални качества – рядко срещано по сила и красота лирико-драматично сопрано. Безукорна техника, която ѝ помага с лекота да преодолява най-виртуозните епизоди, гъвкавост, фантастични отблясъци, мекота и..
Фолклора – отдавна забравен мит или важен елемент в съвремието ни. Колко младите се интересуват от традицията миналото и родът и до колко това движи бъдещето. Това обсъждаме в разговора ни с народния певец и хореограф Ивайло Маджаров. Преподаването на малки и големи в основаната от него школа за фолклорни вдъхновения "Олга Борисова" описва като своя..
Американската легенда на джаз тромбона гостува в предаването "Джазисимо" след серия клубни концерти в София заедно с български джаз музиканти, с които той поддържа топли отношения от две десетилетия – Атанас Попов, Антони Дончев, Георги Дончев, Димитър Льолев, Михаил Иванов-Мишо, Васил Спасов и други. През 2018 г. Конрад Хъруиг е специален гост на..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо..
Песента "Копче-топче" пристига директно в радиоефира от творческата работилница на инж. Васил Ботев и певицата Людмила Лазарова в навечерието на Светлите празници. Процесът на създаването на песента и историята на инж. Васил Ботев започва в разгара на лятото в предаването "Terra Култура". Тогава пожелания за творчески успех отправя и Мими Колева..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички..
Преживяването – на него държи актрисата Стефания Кочева, която днес празнува своя имен ден. Тя е част от трупата на Сатиричния театър "Алеко Константинов",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg