Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светът отбелязва “Часът на Земята“

На 26 март (събота) ще се проведе Часът на Земята, най-голямата природозащитна инициатива в света.

В нощта на 26 март 2022 г., в 20:30 ч., хората по целия свят ще отбележат Часа на Земята, като изключат светлините в знак на солидарност с човечеството и планетата.

Това е най-голямата инициатива на Световния фонд за дивата природа, като целта на кампанията е да ни напомни, че използваме доста ресурси, които можем да спестим, за да опазим природата чиста.

В “Нашият ден“ Апостол Дянков от WWF България разказа защо е важен Часът на Земята 2022?

Какви съпътстващи събития ще бъдат проведени и до какво ще доведе енергийната криза и ускореното спиране на вноса на изкопаеми горива от Русия, можете да чуете от разговора в звуковия файл.

Освен призив за любов към природата тази година инициативата на WWF „Часът на Земята“ призовава за мир, затова на три кръстовища в София светофарите ще светят със зелени сърца, вместо със зелени точки. Тe са на кръстовищата: бул. „Витоша“ и бул. „Ал. Стамболийски“ , бул. Витоша и ул. „Алабин“, бул. „Витоша“ и бул. „Патриарх Евтимий“.

Сградите в София, които ще бъдат тъмни на 26 март за един час от 20.30 до 21.30 ч. са:

Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“,
Паметникът на Васил Левски
Статуята на Света София
Националният археологически музей
Паметникът на Цар Освободител
Софийската градска художествена галерия
Катедрален храм „Св. Александър Невски“
храм „Св. София“
Храм „Св. Седмочисленици“
Храм „Св. Георги победоносец“
Храм „Св. Неделя“
Националната художествена галерия
Народен Театър „Иван Вазов“
Боянската църква „Св. св. Никола и Пантелеймон“

Още за инициативата "Часът на Земята" чуйте от Калина Бояджиева – от WWF и координатор на инициативата в България в интервю на Ася Чанева - в Зелени минути - „Лабиринти на познанието“:

Снимки: www.wwf.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45