За някои Украйна няма история, била изкуствено създадена държава след Октомврийския преврат, поради което съществуването ѝ е едва ли не парадокс и измишльотина. Разбира се, съпротивата на днешните украинци срещу руската агресия говори за противното, но – така или иначе – в България за украинската история се знае малко, че даже и почти нищо. Вероятната причина за това е, че историята на Киевска Рус е буквално присвоена от Московска Рус, макар двете като държавно устройство да са коренно различни: първата е дълбоко разпокъсана, с множество малки княжески владения със сложна структура на наследяване на Киевския престол; втората е силно централизирана, следваща модела на Монголската империя на Чингиз хан, с абсолютна и с нищо неограничена власт на самодържеца.
През XVI-XVII век в историята на Украйна обаче започват процеси на търсене на самостоятелност както от Полско-Литовското княжество, така и от Московията на североизток. Тези процеси са съсредоточени в две личности – хетманите Богдан Хмелницки и Иван Мазепа. За Киев, за тях двамата, за онези смутни и смътни времена говорят в „Премълчаната история“ проф. Игор Данилевски, специалист по древна руска и украинска история, и проф. Татяна Таирова, специалист по история на Украйна, и Албена Стаменова, преводач от украински, белоруски и руски език.
Аналитично, критично и с чувство за хумор подходихме към свършеното от екипа през отминаващата година. В това усилие ни помогна проф. Боряна Делийска, която бе в центъра на дискусията с любимата ѝ професионална тема – нефрология и здравето на бъбреците. Започнахме с дискусионния въпрос – колко течности трябва да поема здравият организъм в денонощие?..
Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..
По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки, ще ви представим родината на щедрия старец през противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..
Следобедът в очакване на Бъдни вечер е приказно време, тъкмо за разказване на истории. В предаването "За думите" гостуват три разказвачки на приказки – Ценка Кучева, Цветомира Гергинова и Гергана Николова, част от група разказвачи, захванали се да "върнат" приказките в живота на съвременните хора. Български народни приказки, епични песни, авторски..
Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg