“Бежанецът не избира държавата, в която да избяга. Просто достига първата, която му дава шанс за втори живот.“, каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Линда Ауанис, бежанка от Ирак, съосновател и председател на Съвета на жените бежанки в България, който спечели годишните награди на TimeHeroes:
“Дойдох тук, тъй като Ирак има граници с Турция, а Турция с България. Още първия месец, в който разбрах, че България дава закрила за бежанците, кандидатствах. Това беше важно за мен – да имам основни права и децата ми да имат образование, да са спокойни.
Още първите години чувствах България като втора родина. В началото ми беше много трудно, имах проблеми с езика и ми беше много трудно да комуникирам с хората и институциите. Беше ми много трудно и да намеря работа. Когато кандидатствах за закрила, нямаше даже закон за убежище на бежанците, нямах право да работя. Право на работа придобих чак, когато получих статут на бежанец.
Езикът научих, посещавайки курс към Агенцията за бежанците през 1994 г., там научих основните неща, после наваксах останалото покрай децата. Гледах само българска телевизия, един път седмично купувах вестник и превеждах думите, които не знам.
Създадох приятелства със съседите, въпреки че беше много трудно. Хората ме приеха бързо, живеех в квартал само с българи.“
Бежанките от Украйна
“Идват в нашата организация почти всеки ден. В момента търсим финансиране, за да назначим социален работник и културен медиатор с руски и украински. Имаме двама колеги в организацията, които знаят руски и някои от украинците говорят английски.“
Как решава да създаде Съвета?
“Започнах работа в БЧК – преводи от арабски на български и обратно. Получих покана от БЧК за обучение по социална ориентация. Тогава разбрах колко неща имаме – имаме права, имаме процедури, имаше много неща, които не знаех, а бях вече осем години в България. След цялата тази информация ми дойде идеята да създам организация за интеграция на бежанците.
Тогава бройката на хората, търсещи закрила в България, не беше висока. Споделих идеята с хората в курса, и с мъжете, и с жените, но мъжете бяха малко резервирани. Ние обаче бяхме девет упорити жени от Ирак, Афганистан и Иран и решихме да опитаме. БЧК и Върховният комисариат на бежанците към ООН одобриха идеята.
Нямаше как да стигнем до жените обаче, ако не изградим доверие в мъжете бежанци и първо работихме с мъжете, а когато изградихме доверието, дойдоха и жените. Вече 19 години нямаме притеснението бежанките да дойдат сами и да търсят нашата помощ.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..
Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..
За първи път на 14 февруари в дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите. "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg