Един от най-реномираните български инструментални състави и, със сигурност, най-добрият български камерен оркестър отбелязва през 2022 г. достолепните 60 години от своето съществуване. Това е камерният ансамбъл „Софийски солисти“. Важно е да се отбележи, че ансамбълът е създаден през 1961 г. под името „Софийски камерен оркестър“, но в изминалите вече шест десетилетия се е наложило мнението за начало на летоброенето на състава да се счита датата 19 март 1962 г. Тогава Софийският камерен оркестър дава първия си концерт под диригентството на своя основател Михаил Ангелов, а в следващите десетилетия главни диригенти са Васил Казанджиев, Емил Табаков и Пламен Джуров.
Органично единство между традиция и съвременност – това е мощният градивен елемент, върху който вече 60 години Софийският камерен оркестър, наречен впоследствие „Софийски солисти“, се утвърждава като еталон за изпълнителско майсторство, професионализъм и високи художествени постижения в интерпретирането на музиката от барока до съвременността.
Широкият жанров диапазон е другият градивен елемент, превърнал се в своеобразна емблема и „запазена марка“ на състава. Още от основаването си, идейната насока в програмите на всеки един от концертите му е изграждането на мостове между времето и епохите, дори когато съответната концертна програма има конкретна тематична насоченост.
Идеята за изграждане на мост между миналото и настоящето с поглед към бъдещето е основната линия в изданието на предаването „Студио „Музика“ на 12 април 2022 г. от 19.30 часа, посветено на изкуството на камерния ансамбъл „Софийски солисти“. Пътеводител в това вълнуващо приключение в музикалното време и пространство е настоящият главен диригент на състава и гост в студиото проф. Пламен Джуров. За един от основните акценти в историческото развитие на състава и в днешния ден, а именно приемствеността между отделните генерации – изпълнители и диригенти – маестро Пламен Джуров споделя:
В предаването, освен прекрасна музика от различни стилове и епохи в изпълнение на камерния ансамбъл „Софийски солисти“, звучат и гласовете на трима от доайените на състава, представители на различните инструментални групи в него: проф. Огнян Константинов – водач на виолите, Стоимен Пеев – водач на вторите цигулки, и концертмайстора Йордан Димитров.
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На сцената със солистките застава Фестивалният симфоничен оркестър с диригент Емил Табаков в партньорство със Coфийcĸaта филхармония. Маестро Емил Табаков споделя, че не търси прилики с празничния..
По традиция програмата за култура и образование на БНР излъчва директно Новогодишния концерт на Виенската филхармония – едно от най-популярните музикални събития в света. В първия ден на 2025 г. това ще се случи за 38-и път. На пулта на Виенската филхармония застава един от най-големите музиканти на съвремието - диригентът Рикардо Мути, който до този..
Вещери, вампири и върколаци... Абе какви са тези думи, дето висят обесени уж празнично върху платформата в първата четвърт на динамичния лингвистичен 21-ви век? Друго си е да кажа даркуейвъри, готици и фенове на индъстриъла, та да ме разберете. Хора с определена мисловна нагласа – уейв готик предразположение, комбиниращо музика, която е (или..
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg