Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жечко Димитров:

Доверието на инвеститорите повиши цените на акциите на борсата с повече от 70% за година

30 години борсова търговия у нас

| обновено на 14.04.22 в 13:47
Жечко Димитров
Снимка: www.bia-bg.com

За начало на акционерното дело в България се приема 1862 г., когато в Цариград е регистрирано параплувно търговско дружество - “Провидение“ с капитал от 12 500 турски лири.

До Освобождението на България са създадени общо 11 акционерни дружества, но на 27 декември 1947 г. имуществото на Българската борса преминава към държавата.

Темата коментира в “Нашият ден“ Жечко Димитров, изпълнителен директор на СФБ Капиталов пазар АД:

“Настоящата оценка на самата Фондова борса могат да покажат цените на нейните акции. От няколко години тя е публично дружество. Въпреки че не се занимава със спекулации на ценни книжа, тя е мястото, в което се сключват сделките на пазара. Въпреки това доверието на инвеститорите повиши цените на акциите на борсата само за една година с повече от 70%. Ако някой си беше купил преди година акции за 100 лева, днес би имал за 170.“

Нужна ли е стратегия? 

“Трябва да има не само стратегия, но и последователна политика и то най-вече от страна на държавата, защото пазарните участници са достатъчно мотивирани, те така или иначе участват, но ако няма инвестиционна среда, култура и последователни управленски решения, това води до изтласкване на Фондовата борса в ъгъла.

Началото

“При възстановяване на борсовата търговия в България през 1992 г. нямаше приет закон за борсите и всъщност Софийска фондова борса, която възстанови дейността си тогава, работихме само на базата на приетия дотогава Търговски закон. През 1992 г. имаше общо 603 акционерни дружества.  Това, което имаше 1992 г. обаче бяха големите очаквания за предстоящата трансформация на държавната собственост – масовата приватизация и огромните очаквания на всички България да тръгне по пътя на развитата пазарна икономика. Частната инициатива, без липса на специализирано законодателство, накара учредителите на Софийска фондова борса – БСК да станат инициатор на възстановяването на тази фондова търговия.“

Финансовите пирамиди

“Това се случи, защото липсваше специализирана нормативна уредба. Да си спомним, че борсата в Ню Йорк съществува повече от 150 г. преди да се създаде Закон за ценните книжа в САЩ. Той възниква именно, защото настъпва големият борсов крах, когато борсовата паника отнема спестяванията на хиляди хора.

Същото се случи и при нас, когато няма законодателство, когато няма правила, се появяват хора, които усещат слабостите на системата и продават обещания на хората, които, ентусиазирани от предстоящите промени,  инвестираха много средства. За съжаление Комисията по финансов надзор не спря лошите практики на приватизационните фондове. От тези 1200 предприятия, които минаха през масовата приватизация, до момента на борсата са останали малко повече от 350, заедно с новопоявилите се дружества, другите просто излязоха от пазара.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радослав Бимбалов: Ниската избирателна активност улеснява "пазаруването на избори"

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Радослав Бимбалов – рекламист, писател, анализатор и общественик. Той сподели своите виждания по някои от най-актуалните теми, свързани с политическата ситуация в страната, предстоящата предизборна кампания, възможните сценарии, Европейския парламент и ситуацията в Европа, както и изборите..

обновено на 30.07.24 в 11:51

"Еразъм+" обединява България и Гърция в проект за жени, жертви на насилие

Проектът "Нови възможности за жени, жертви на насилие, чрез изкуство", реализиран по програмата "Еразъм+", е резултат от партньорство между сдружение и неправителствена организация в България и Гърция. Основната цел на проекта е да демонстрира как различни видове изкуство и арт терапия могат да окажат положително въздействие като част от формалната..

обновено на 30.07.24 в 09:28

"Резиденция Баба" с нов формат в 10-ото юбилейно издание

Десетото издание на инициативата "Резиденция Баба" на сдружение "Фабрика за идеи" ще събере интердисциплинарна група творци и изследователи от 30-и август до 9-и септември във видинските села Делейна, Ясен и Кошава, з аедно с местните общности, те ще търсят съзидателни форми на туризъм.  В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" обсъждаме..

обновено на 29.07.24 в 11:44

Фестивалът за електронна музика No Signal се мести на Витоша

От 2 до 4 август на хижа "Планинец" във Витоша ще се проведе фестивалът за електронна музика, организиран от независими артисти No Signal. През последните години фестивалът се утвърди като значимо събитие в електронната сцена, но тази година организаторите са принудени да променят локацията си. Тазгодишното издание няма да се състои на обичайното си..

обновено на 29.07.24 в 10:37

"Академия за младежко участие", или какво е важно в политиката

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" от Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите, съвместно с Национален младежки форум, обсъждаме какви са резултатите от двугодишния проект "Академия за младежко участие". Проектът "Академия за младежко участие", финансиран от програма „Еразъм+“ на Европейската комисия, завърши с кръгла..

обновено на 29.07.24 в 10:14