За начало на акционерното дело в България се приема 1862 г., когато в Цариград е регистрирано параплувно търговско дружество - “Провидение“ с капитал от 12 500 турски лири.
До Освобождението на България са създадени общо 11 акционерни дружества, но на 27 декември 1947 г. имуществото на Българската борса преминава към държавата.
Темата коментира в “Нашият ден“ Жечко Димитров, изпълнителен директор на СФБ Капиталов пазар АД:
“Настоящата оценка на самата Фондова борса могат да покажат цените на нейните акции. От няколко години тя е публично дружество. Въпреки че не се занимава със спекулации на ценни книжа, тя е мястото, в което се сключват сделките на пазара. Въпреки това доверието на инвеститорите повиши цените на акциите на борсата само за една година с повече от 70%. Ако някой си беше купил преди година акции за 100 лева, днес би имал за 170.“
Нужна ли е стратегия?
“Трябва да има не само стратегия, но и последователна политика и то най-вече от страна на държавата, защото пазарните участници са достатъчно мотивирани, те така или иначе участват, но ако няма инвестиционна среда, култура и последователни управленски решения, това води до изтласкване на Фондовата борса в ъгъла.
Началото
“При възстановяване на борсовата търговия в България през 1992 г. нямаше приет закон за борсите и всъщност Софийска фондова борса, която възстанови дейността си тогава, работихме само на базата на приетия дотогава Търговски закон. През 1992 г. имаше общо 603 акционерни дружества. Това, което имаше 1992 г. обаче бяха големите очаквания за предстоящата трансформация на държавната собственост – масовата приватизация и огромните очаквания на всички България да тръгне по пътя на развитата пазарна икономика. Частната инициатива, без липса на специализирано законодателство, накара учредителите на Софийска фондова борса – БСК да станат инициатор на възстановяването на тази фондова търговия.“
Финансовите пирамиди
“Това се случи, защото липсваше специализирана нормативна уредба. Да си спомним, че борсата в Ню Йорк съществува повече от 150 г. преди да се създаде Закон за ценните книжа в САЩ. Той възниква именно, защото настъпва големият борсов крах, когато борсовата паника отнема спестяванията на хиляди хора.
Същото се случи и при нас, когато няма законодателство, когато няма правила, се появяват хора, които усещат слабостите на системата и продават обещания на хората, които, ентусиазирани от предстоящите промени, инвестираха много средства. За съжаление Комисията по финансов надзор не спря лошите практики на приватизационните фондове. От тези 1200 предприятия, които минаха през масовата приватизация, до момента на борсата са останали малко повече от 350, заедно с новопоявилите се дружества, другите просто излязоха от пазара.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg