Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жечко Димитров:

Доверието на инвеститорите повиши цените на акциите на борсата с повече от 70% за година

30 години борсова търговия у нас

| обновено на 14.04.22 в 13:47
Жечко Димитров
Снимка: www.bia-bg.com

За начало на акционерното дело в България се приема 1862 г., когато в Цариград е регистрирано параплувно търговско дружество - “Провидение“ с капитал от 12 500 турски лири.

До Освобождението на България са създадени общо 11 акционерни дружества, но на 27 декември 1947 г. имуществото на Българската борса преминава към държавата.

Темата коментира в “Нашият ден“ Жечко Димитров, изпълнителен директор на СФБ Капиталов пазар АД:

“Настоящата оценка на самата Фондова борса могат да покажат цените на нейните акции. От няколко години тя е публично дружество. Въпреки че не се занимава със спекулации на ценни книжа, тя е мястото, в което се сключват сделките на пазара. Въпреки това доверието на инвеститорите повиши цените на акциите на борсата само за една година с повече от 70%. Ако някой си беше купил преди година акции за 100 лева, днес би имал за 170.“

Нужна ли е стратегия? 

“Трябва да има не само стратегия, но и последователна политика и то най-вече от страна на държавата, защото пазарните участници са достатъчно мотивирани, те така или иначе участват, но ако няма инвестиционна среда, култура и последователни управленски решения, това води до изтласкване на Фондовата борса в ъгъла.

Началото

“При възстановяване на борсовата търговия в България през 1992 г. нямаше приет закон за борсите и всъщност Софийска фондова борса, която възстанови дейността си тогава, работихме само на базата на приетия дотогава Търговски закон. През 1992 г. имаше общо 603 акционерни дружества.  Това, което имаше 1992 г. обаче бяха големите очаквания за предстоящата трансформация на държавната собственост – масовата приватизация и огромните очаквания на всички България да тръгне по пътя на развитата пазарна икономика. Частната инициатива, без липса на специализирано законодателство, накара учредителите на Софийска фондова борса – БСК да станат инициатор на възстановяването на тази фондова търговия.“

Финансовите пирамиди

“Това се случи, защото липсваше специализирана нормативна уредба. Да си спомним, че борсата в Ню Йорк съществува повече от 150 г. преди да се създаде Закон за ценните книжа в САЩ. Той възниква именно, защото настъпва големият борсов крах, когато борсовата паника отнема спестяванията на хиляди хора.

Същото се случи и при нас, когато няма законодателство, когато няма правила, се появяват хора, които усещат слабостите на системата и продават обещания на хората, които, ентусиазирани от предстоящите промени,  инвестираха много средства. За съжаление Комисията по финансов надзор не спря лошите практики на приватизационните фондове. От тези 1200 предприятия, които минаха през масовата приватизация, до момента на борсата са останали малко повече от 350, заедно с новопоявилите се дружества, другите просто излязоха от пазара.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44