Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световен ден на радиолюбителите

Снимка: БНР

На 18 април отбелязваме световния ден на радиолюбителите. На тази дата през 1925 г. е основана Международната радиолюбителска организация IARU.

Радиолюбителството възниква като явление в края на 19 и началото на 20-и век. Решаващи за възникването му са откритията и изобретенията в областта на радиовълните и радиоразпръскването.

Темата коментира в “Нашият ден“ Стефан Александров от Българската федерация на радиолюбителите:

“В днешния ден бих пожелал на всички радиолюбители да бъдат здрави и щастливи и да се радват на хобито, спазвайки един от основните му закони - да останат аполитични.“

Хората са се наситили на съвременните методи на комуникации и търсят нещо по-различно.

“Страшно много са нещата, с които може да се експериментира в радиолюбителството, това е нещо, което пали младите хора. Баща ми се занимаваше с радио и телевизия и покрай него ми стана интересно. Тогава още имаше Пионерски дворец, където имаше радиоклуб. След това в казармата ме приеха като радиотелеграфист и така радиото остана още в ранни детски години в мен.

Присъствието на Интернет няма как да замени радиото, защото има такива мнения. Интернет и подобни комуникации са първите неща, които биха пропаднали при някакво бедствие, докато радиовълните няма какво да ги спре. В подобни ситуации винаги се разчита на радиото.“

Българската федерация на радиолюбителите

“Организирано радиолюбителско движение в България започва от 1926 г., когато са се събрали около 40 човека, различни специалисти, които са учредили първия български радиоклуб. След 1992 г. се учредява Българската федерация на радиолюбителите, чиято цел е да обединява българските радиолюбители и да ги представлява пред международната федерация. Нейна съпътстваща дейност е организирането на състезания, ние сме доста насочени към състезания.“

Радиолюбител – какво е нужно

“Първоначалната инвестиция да бъдеш радиолюбител не е кой знае каква - нужно е предимно желание. Радиостанции има и по 50 и 100 лева, апетитът тук идва с яденето. В последните години се забелязва доста голям прираст на желаещите.“

Чуйте разговора в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мрежи за фронта и вино за мира: Българските общности в Одеска област

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" продължаваме с разказите на хората от Украйна в третата година от войната. Доротея Николова от Радио Варна разказва за плетенето на маскировъчни мрежи и богатите села в Одеска област. В Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и..

обновено на 07.08.24 в 11:20

София и бъдещето на Боянското блато: Път към екологичен парк

Боянското блато продължава да пази много от своите уникални характеристики, въпреки че през годините е било подложено на множество предизвикателства. Александър Колев, председател на сдружение "Защита на Боянското блато", разказва за тези предизвикателства и ангажимента на институциите към територията. През 2022 година, територията на Боянското..

обновено на 07.08.24 в 10:10

Парадоксът на модерния фитнес, или къде грешим?

Живеем във време, в което почти всички носим на китките си часовници, които измерват крачките ни, сърдечния ритъм, мускулните съкращения и улавят и най-дребната физическа активност. Посещаваме гимнастически и фитнес салони, тренираме с треньори, съветваме се с признати и непризнати от науката експерти. В същото време се задъхваме от относително..

публикувано на 06.08.24 в 12:52

Уелнес индустрията под микроскоп: Какво наистина укрепва имунитета ни?

На днешния 6 август говорим за митовете около имуностимулантите в ефира на предаването "Време за наука". Има ли начини чрез различни хранителни добавки да засилим имунитета си, или е най-добре да не пречим на тялото си да ни пази от самите нас? Кои от носещите стълбове на могъщата уелнес индустрия лежат върху научни основи и кои върху митове и..

обновено на 06.08.24 в 12:22
Палми Ранчев

Парижката олимпиада през погледа на Палми Ранчев: Изкуство, политика и спорт

В ефира на "Нашият ден" Палми Ранчев, български поет, белетрист, сценарист, състезател и треньор по бокс, коментира олимпиадата в Париж. Той сподели, че може би от дете следи олимпиадите и смята, че тази в Париж е невероятна. Според него, всяка следваща олимпиада показва човека и хората в по-добра светлина . Откриването бе свързано с..

публикувано на 06.08.24 в 11:41