Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Седем училища в страната бяха отличени с приза "Дигитално училище на България"

Как се печели първо място за “дигитална организация“

| обновено на 20.04.22 в 09:39
Снимка: Личен архив

Седем учебни заведения бяха наградени за вдъхновяващите дигитални практики, които прилагат в образователната сфера като част от конкурса "Дигитално училище на България".

Във всяка от трите категории - "Дигитален урок", "Дигитален проект" и "Дигитална организация на преподаването" - беше избрано по едно училище от малко населено място и по едно от областен град.

Победителите са от Варна, Гоце Делчев, Дупница, Кърджали, Свищов и София, а проектите включват разнообрази подходи за обучение като виртуална реалност, интерактивни дъска и съвременни STEM кабинети.

Темата коментира в “Нашият ден“ Яна Анастасова, зам.-директор в Профилирана гимназия “Христо Ботев“ в град Дупница:

“В конкурса взеха участие 12 проекта от цялата страна, наистина беше доста оспорвано, представихме модела “Обърната класна стая“.

Пандемията се превърна в основен катализатор за отдавна нужната дигитализация в средното образование. Залагаме много на това да мотивираме учителите си и да ги обучим да работят с новите технологии, за да могат да направят и осъществят един ефективен образователен процес, ползвайте различни дигитални ресурси. Още в самото начало на обучението започнахме с вътрешни обучения и насоки към тях - как да създават сами видеоматериали, да разработват онлайн тестове и да работят с различни платформи.“


Целите

“Заложили сме си да успеем да ангажираме повече ученици, и не на последно място, да мотивираме повече учители, наши колеги, които да работят с тези иновативни методи на преподаване, така че да бъдем още по-конкурентно училище в нашата област и региона. Основната цел са високите постижения на учениците и тяхното развитие в различни сфери на живота.“

Мотивацията

“Наблюденията ми са, че всеки един учител, който преподава в Профилирана гимназия “Христо Ботев“ в град Дупница, достатъчно обича професията си и чрез харизмата и професионализма, който има, успява да предаде своята енергия и любовта към предмета.“

Темата коментира в “Нашият ден“ Силвия Боянова, старши учител по информатика и информационни технологии, физика и астрономия в Профилирана гимназия “Христо Ботев“:

“Дигитализацията е най-добрият ход за подобряване на образованието. За учениците е важно да имат уменията, които след това ще им помогнат в професиите и в живота.“

“Обърната класна стая“

“Това е един педагогически модел, при който за разлика от традиционното обучение, учениците разглеждат новия учебен материал извън клас. Учениците сами се запознават с учебното съдържание от различни източници – видеоклипове, работни листа или други материали, подготвени от съответния учител. По време на урока учениците могат да задават въпроси на учителя, да правят упражнения, да дискутират и да работят по проекти.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимка: Личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Резиденция Баба" с нов формат в 10-ото юбилейно издание

Десетото издание на инициативата "Резиденция Баба" на сдружение "Фабрика за идеи" ще събере интердисциплинарна група творци и изследователи от 30-и август до 9-и септември във видинските села Делейна, Ясен и Кошава, з аедно с местните общности, те ще търсят съзидателни форми на туризъм.  В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" обсъждаме..

обновено на 29.07.24 в 11:44

Фестивалът за електронна музика No Signal се мести на Витоша

От 2 до 4 август на хижа "Планинец" във Витоша ще се проведе фестивалът за електронна музика, организиран от независими артисти No Signal. През последните години фестивалът се утвърди като значимо събитие в електронната сцена, но тази година организаторите са принудени да променят локацията си. Тазгодишното издание няма да се състои на обичайното си..

обновено на 29.07.24 в 10:37

"Академия за младежко участие", или какво е важно в политиката

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" от Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите, съвместно с Национален младежки форум, обсъждаме какви са резултатите от двугодишния проект "Академия за младежко участие". Проектът "Академия за младежко участие", финансиран от програма „Еразъм+“ на Европейската комисия, завърши с кръгла..

обновено на 29.07.24 в 10:14
Стефания Колева

Рожден ден с ретроспекция: Стефания Колева за личното и професионалното израстване

Днес, на 29 юли, честитим рождения ден на талантливата актриса Стефания Колева. За нея този период е изпълнен с летни турнета и нови професионални предизвикателства. Заедно с актьора Деян Ангелов, тя участва в множество представления на открито в големите градове на страната, а през август и септември ще я видим и на сцената на "Маймунарника" в..

обновено на 29.07.24 в 09:00

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15