Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седем училища в страната бяха отличени с приза "Дигитално училище на България"

Как се печели първо място за “дигитална организация“

| обновено на 20.04.22 в 09:39
Снимка: Личен архив

Седем учебни заведения бяха наградени за вдъхновяващите дигитални практики, които прилагат в образователната сфера като част от конкурса "Дигитално училище на България".

Във всяка от трите категории - "Дигитален урок", "Дигитален проект" и "Дигитална организация на преподаването" - беше избрано по едно училище от малко населено място и по едно от областен град.

Победителите са от Варна, Гоце Делчев, Дупница, Кърджали, Свищов и София, а проектите включват разнообрази подходи за обучение като виртуална реалност, интерактивни дъска и съвременни STEM кабинети.

Темата коментира в “Нашият ден“ Яна Анастасова, зам.-директор в Профилирана гимназия “Христо Ботев“ в град Дупница:

“В конкурса взеха участие 12 проекта от цялата страна, наистина беше доста оспорвано, представихме модела “Обърната класна стая“.

Пандемията се превърна в основен катализатор за отдавна нужната дигитализация в средното образование. Залагаме много на това да мотивираме учителите си и да ги обучим да работят с новите технологии, за да могат да направят и осъществят един ефективен образователен процес, ползвайте различни дигитални ресурси. Още в самото начало на обучението започнахме с вътрешни обучения и насоки към тях - как да създават сами видеоматериали, да разработват онлайн тестове и да работят с различни платформи.“


Целите

“Заложили сме си да успеем да ангажираме повече ученици, и не на последно място, да мотивираме повече учители, наши колеги, които да работят с тези иновативни методи на преподаване, така че да бъдем още по-конкурентно училище в нашата област и региона. Основната цел са високите постижения на учениците и тяхното развитие в различни сфери на живота.“

Мотивацията

“Наблюденията ми са, че всеки един учител, който преподава в Профилирана гимназия “Христо Ботев“ в град Дупница, достатъчно обича професията си и чрез харизмата и професионализма, който има, успява да предаде своята енергия и любовта към предмета.“

Темата коментира в “Нашият ден“ Силвия Боянова, старши учител по информатика и информационни технологии, физика и астрономия в Профилирана гимназия “Христо Ботев“:

“Дигитализацията е най-добрият ход за подобряване на образованието. За учениците е важно да имат уменията, които след това ще им помогнат в професиите и в живота.“

“Обърната класна стая“

“Това е един педагогически модел, при който за разлика от традиционното обучение, учениците разглеждат новия учебен материал извън клас. Учениците сами се запознават с учебното съдържание от различни източници – видеоклипове, работни листа или други материали, подготвени от съответния учител. По време на урока учениците могат да задават въпроси на учителя, да правят упражнения, да дискутират и да работят по проекти.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимка: Личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пловдивски ученици пишат писма до личностите, които са ги вдъхновили или разочаровали

23 януари е обявен за Ден на ръкописното писмо и  съвпада с датата, на която се е родил американския държавник Джон Хенкок, поставил пръв подписа си под Декларацията на независимостта. В съвременната дигитална епоха писането на ръка е почти изцяло заменено от електронната комуникация. Ръкописните писма и бележки обаче подобряват паметта,..

публикувано на 23.01.25 в 09:35

Профилактиката на мигрената: Ключът към по-добро качество на живот

На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..

обновено на 22.01.25 в 14:08

Народната обсерватория в Димитровград кани всички да погледнат нагоре

В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..

обновено на 22.01.25 в 12:57

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..

публикувано на 22.01.25 в 12:48
Д-р Янчо Делчев

ВМА извърши първа операция с ново поколение апарат Da Vinci Xi

Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..

публикувано на 22.01.25 в 12:29