Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Седем училища в страната бяха отличени с приза "Дигитално училище на България"

Как се печели първо място за “дигитална организация“

| обновено на 20.04.22 в 09:39
Снимка: Личен архив

Седем учебни заведения бяха наградени за вдъхновяващите дигитални практики, които прилагат в образователната сфера като част от конкурса "Дигитално училище на България".

Във всяка от трите категории - "Дигитален урок", "Дигитален проект" и "Дигитална организация на преподаването" - беше избрано по едно училище от малко населено място и по едно от областен град.

Победителите са от Варна, Гоце Делчев, Дупница, Кърджали, Свищов и София, а проектите включват разнообрази подходи за обучение като виртуална реалност, интерактивни дъска и съвременни STEM кабинети.

Темата коментира в “Нашият ден“ Яна Анастасова, зам.-директор в Профилирана гимназия “Христо Ботев“ в град Дупница:

“В конкурса взеха участие 12 проекта от цялата страна, наистина беше доста оспорвано, представихме модела “Обърната класна стая“.

Пандемията се превърна в основен катализатор за отдавна нужната дигитализация в средното образование. Залагаме много на това да мотивираме учителите си и да ги обучим да работят с новите технологии, за да могат да направят и осъществят един ефективен образователен процес, ползвайте различни дигитални ресурси. Още в самото начало на обучението започнахме с вътрешни обучения и насоки към тях - как да създават сами видеоматериали, да разработват онлайн тестове и да работят с различни платформи.“


Целите

“Заложили сме си да успеем да ангажираме повече ученици, и не на последно място, да мотивираме повече учители, наши колеги, които да работят с тези иновативни методи на преподаване, така че да бъдем още по-конкурентно училище в нашата област и региона. Основната цел са високите постижения на учениците и тяхното развитие в различни сфери на живота.“

Мотивацията

“Наблюденията ми са, че всеки един учител, който преподава в Профилирана гимназия “Христо Ботев“ в град Дупница, достатъчно обича професията си и чрез харизмата и професионализма, който има, успява да предаде своята енергия и любовта към предмета.“

Темата коментира в “Нашият ден“ Силвия Боянова, старши учител по информатика и информационни технологии, физика и астрономия в Профилирана гимназия “Христо Ботев“:

“Дигитализацията е най-добрият ход за подобряване на образованието. За учениците е важно да имат уменията, които след това ще им помогнат в професиите и в живота.“

“Обърната класна стая“

“Това е един педагогически модел, при който за разлика от традиционното обучение, учениците разглеждат новия учебен материал извън клас. Учениците сами се запознават с учебното съдържание от различни източници – видеоклипове, работни листа или други материали, подготвени от съответния учител. По време на урока учениците могат да задават въпроси на учителя, да правят упражнения, да дискутират и да работят по проекти.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимка: Личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30