Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великден – без какво не можем на светлия празник

Емил Соколов: Духът около църквата по Великден е нещо, без което не мога

Снимка: БГНЕС

На Велика събота вече над 2 хил. години хиляди вярващи от цял свят пристигат в Йерусалим, за да станат свидетели на чудото.

Преди дни стана ясно, че няма да има българска делегация, която да донесе от Йерусалим Благодатния огън. Ще използваме останалия от миналата година, който се съхранява в Синодалния параклис в София, Врачешкия манастир и още няколко места у нас. Отсъствието на българска делегация се дължи и на по-строгите изисквания за влизане в Израел заради пандемията, тъй като са необходими два PCR теста преди пътуване и кацане на летището в Тел Авив.

Иначе, както обикновено на Велика събота БНТ ще ни посвети в слизането на небесния огън. Това, без което не можем на Великден е озарението на Христовото възкресение. Всичко останало е суета, свързана с приготвянето на великденската трапеза. Действително, най-важно е осъзнаването, че това наистина се е случило.

Без това уверение и Благодатният огън, който ще отнесем в дома си без да угасне, и здравото боядисано яйце, което ще пазим цяла година, и върбовите клонки, които сме закачили на вратата си, и изрядно почистеният дом, и екзотичната билка за агнешко, ще останат просто едни магически средства за здраве, благоденствие, берекет и други благини.


Кое е важно на празника сподели в “Нашият ден“ анализаторът Емил Соколов:

“Колкото и банално да звучи не може без семейството. За мен и Коледа, и Великден са едни празници, в които се събира и празнува най-малкото ядро на общността ни – семейството.

Великден е най-светлият християнски празник, защото Христос възкръсва за нас, има една приповдигнатост, която по Коледа поне аз не усещам. Духът около църквата по Великден също е нещо, без което не мога.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57