На Велика събота вече над 2 хил. години хиляди вярващи от цял свят пристигат в Йерусалим, за да станат свидетели на чудото.
Преди дни стана ясно, че няма да има българска делегация, която да донесе от Йерусалим Благодатния огън. Ще използваме останалия от миналата година, който се съхранява в Синодалния параклис в София, Врачешкия манастир и още няколко места у нас. Отсъствието на българска делегация се дължи и на по-строгите изисквания за влизане в Израел заради пандемията, тъй като са необходими два PCR теста преди пътуване и кацане на летището в Тел Авив.
Иначе, както обикновено на Велика събота БНТ ще ни посвети в слизането на небесния огън. Това, без което не можем на Великден е озарението на Христовото възкресение. Всичко останало е суета, свързана с приготвянето на великденската трапеза. Действително, най-важно е осъзнаването, че това наистина се е случило.
Без това уверение и Благодатният огън, който ще отнесем в дома си без да угасне, и здравото боядисано яйце, което ще пазим цяла година, и върбовите клонки, които сме закачили на вратата си, и изрядно почистеният дом, и екзотичната билка за агнешко, ще останат просто едни магически средства за здраве, благоденствие, берекет и други благини.
Кое е важно на празника сподели в “Нашият ден“ анализаторът Емил Соколов:
“Колкото и банално да звучи не може без семейството. За мен и Коледа, и Великден са едни празници, в които се събира и празнува най-малкото ядро на общността ни – семейството.
Великден е най-светлият християнски празник, защото Христос възкръсва за нас, има една приповдигнатост, която по Коледа поне аз не усещам. Духът около църквата по Великден също е нещо, без което не мога.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане. Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин. Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg