Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приносът на Дунавската цивилизация

Доц. д-р Роксандра Памукова-Майкълсън
Снимка: Ангелина Грозева

Трако - пеласгите (траките) създават на Балканите и в съседните ареали иновативна, високоразвита култура, известна като Дунавската цивилизация. Тя по настоящите данни е възникнала преди около 9 хиляди години – през 7 хил. пр.н.е. Епохата е определена от изследователите като "златните хилядолетия", през които са управлявали владетели, съчетали едновременно роли на медици, естествоизпитатели и жреци. Това разглежда доц. д-р Роксандра Памукова-Майкълсън в изданието си "Иновативен принос на дунавската цивилизация към европейската наука, медицина и обществено здраве":

"Моите проучвания на културата на траките започнаха през периода, в който живях във Великобритания – тогава научих повече факти за историята им. Имаше много интересни репортажи на BBC, че най-старият град в Европа се намира в България. Ходих в Британския музей и в Британската библиотека при проучванията си. Когато се прибрах в България намерих данни и открих, че  артефакти от най-древната медицина на съвременните хора в Европа, са на около 45 - 47 хиляди години и са на територията на нашата страна. Най-старата книга в света е с химни на Орфей, от чисто злато е, открита е при разкопки на водопровод близо до река Струма. В момента се намира в Националния исторически музей. Счита се, че на същата азбука са писали етруските, които са били тракийско племе, подгонено от елините, преселило се да живее в Италия, според редица антични автори. Докато най-старата книга е създадена през около 600 година преди новата ера, траките осъществяват първите си опити за азбука през около 5500 година преди новата ера. Тази най-древна азбука е съставена от близо 700 писмени знака и се изследва от Харолд Харман, немски професор лингвист. Също така от българския учен доц. Явор Шопов, който открива сходства с по-късните азбуки на Месопотамия и Египет."

В книгата се разглежда историята на най-старата книга в света, историята на Орфей, асоцииран с египетското божество Шет. Азбуката на дунавската цивилизация и първият календар също са показани и изследвани в изданието. Разглеждат се най-древните златни съкровища в света, както и най-древният, известен днес жрец – медик. Доц. Памукова проучва и историята на иновативните методи в медицината, които имат своите паралели днес.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Филмът"Вчера" оживява на театрална сцена

На 27 септември в Открита сцена "Сълза и смях" е премиерата на спектакъла "Не бях аз" от Владо Даверов . Режисьор на постановката е Лиза Шопова, музиката е дело на Кирил Маричков, а сценографията на Анелия Райкова. Мултимедийният спектакъл е продължение на българския филм "Вчера" от 1987 г. с режисьор Иван Андонов и автор Владо Даверов...

публикувано на 20.07.24 в 09:05
Edinburgh Festival Fringe

Такива сме си

В редакция "Хумор и сатира" не сме безразлични за настроението на нашите слушатели и затова правим по силите си то да е подходящо поне по време на нашите предавания. Тази неделя веднага след новините в 18 часа усилията ни ще изкристализират в този вид: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от от..

публикувано на 19.07.24 в 16:50

Музиката в музиката е жива доказва "Бог Рок"

За концерт-спектакъла "Бог Рок"  в "Артефир" говорим с пеещият актьор  Филип Аврамов и с музиканта Калин Вельов . Един спектакъл, който в неделната вечер ще зарадва публиката на Sofia Summer fest Underground. Много неща са се променили в рок представлението за неговата дългогодишна история. Промените са за добро – вече участват и авторски..

публикувано на 19.07.24 в 14:20

Изложбата "Неонови цветя" – дисекция на неизбежната баналност

Вглеждане и дисекция на неизбежната баналност заедно с художничката Румяна Карастамова , която гостува в "Артефир", за да представи новата си изложба "Неонови цветя". Карастамова е преподавател в НХА, график, но в последния си проект се отдава на живописта. "Неонови цветя" е своеобразно продължение на графичния цикъл "Бетонни цветя", в който..

публикувано на 19.07.24 в 14:18
Цанко Дюстабанов

Цанко Дюстабанов и пътят към безсмъртието

Днес от габровския квартал "Нова махала" потегли 23-тият възпоменателен поход "По пътя на четата на Цанко Дюстабанов" . В "Нашият ден" чуваме думи за събитието, както и за личността на големия габровец, участник в Априлското въстание, Цанко Дюстабанов, от Милка Караджова , организатор и планински водач. Цанко Дюстабанов несъмнено е един от..

публикувано на 19.07.24 в 12:18