Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първата книга за иновации в България

Излезе първата книга, посветена на иновациите в България. Заглавието е "Бъдещето е зад ъгъла. Мисли нататък!". Подзаглавието "Поглед към иновациите в България", а автор е експертът и консултант по иновации д-р Леона Асланова. Изданието представя аналитичен преглед на концепцията за иновация в съвременната наука и позицията на България в света на икономическите изменения, както и условията, които са необходима предпоставка за иновационно лидерство:

"Условието за иновационно лидерство се нарича „икономика на знанието“. Това означава да има добри познания в сферата на иновации, в които иска България да развива своето иновационно лидерство. Моята дефиниция за иновации, преди да стигна до нея направих преглед от автора на това понятие в първоначалната му дефиниция – Йозеф Шумпетер, автор на това понятие, през всички водещи университети и техните дефиниции, сред които Оксфорд и Кеймбридж. Икономическият аспект на термина са редките, необичайни явления, суперуслугите процесите, които издържат поне на две концепции в действителността. Необходимо е да съществува силна икономическа и предприемаческа екосистема в една страна, за да се развива. Според глобалния иновационен индекс, ние сме на 37-а позиция по иновации, все още и институционалната рамка и капацитетът за иновации се оценяват ниско. Нямаме голям привлечен частен инвестиционен капитал в България. Но имаме и традиционни сектори, които се ползват с изключително добро име, като например здравеопазването, и в които имаме възможност да се развиваме иновационно, но това е нещо, което не правим. Изкуственият интелект ще помогне на човека, както предишните индустриални революции, които е преживяло човечеството.“

Книгата отговаря на въпроса: Кои са най-важните характеристики, които изследователите посочват за иновативността на компаниите? Рамката на динамичните възможности (Dynamic Capabilities Framework) може да се разглежда като по-нататъшно разработване на модела, базиран на ресурсите в посока на реинженеринг за адаптиране към комплексните, бързо променящи се пазари. Динамична възможност е "способността на фирмата да интегрира, изгражда и преконфигурира вътрешните и външните компетенции за справяне с бързопроменящата се среда“.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки –  Innovattion Starter



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53