Като всичко, създадено на този свят, и войната се случва първо в главата на човек. Съзнанието визуализира нейните начала, хоризонти и вертикали, нейните измерения и възможности, но най-вече нейния край. Него съзнанието предвижда благодарение на безброй стратегии. Те от своя страна винаги започват от дъската на войната. На нея се бият противоположности, за да победят интелекти. Мисли се аналитично, пресмята се и се диктуват комбинации, но се печели с въображение. Всяко действие се случва уж в ограниченото ѝ пространство, а се шири в дълбините човешки. Строят се мостове, които отвеждат само и единствено до другия, а остават във времето. Жертват се пешки, за да се поробят царе.
Тази война на народите всъщност е проста игра, но за умни хора. Или поне така казват някои. Тя се води между два мозъка, а често отговаря за цяла нация. Или всъщност само за Аз-а на човек. На въпросната дъска има повече приключения, отколкото в което и да било пътешествие, а дипломацията е сив кардинал. Дъската е шахматна, а войната е чиста игра на шах.
В този спорт най-важното е да потиснеш егото на съперника, но как? Какви са стратегиите на Аз-а и защо всичко опира до него? Как литературата развенчава митовете за шахмата, при това не само по отношение на връзката му с войната и политиката? И има ли въобще добрият шахматист структурно мислене, когато става дума за процесите, които протичат в едно общество?
В „Какво се случва“ доц. Морис Фадел и д-р Велин Белев говорят именно за шахматните стратегии във време на война, или по-точно за липсата на такива, и за проявленията на играта в литературата – там, където читателят се среща с тъмната реалност на шаха.
В литературния свят шахматната тема е тема на модерността, на разбирането за модерния човек, който е изобразен като една разколебана личност, поставила всичко под съмнение, най-вече себе си.
Шахматът днес е игра, която говори за постижения, а нейният романтизъм е останал само в литературата, където ставаме свидетели на същинската война на Аз-а. Между страниците той пренебрегва себе си в името на… себе си.
А дали е така и в живота – чуйте в звуковия файл.
След броени дни актьорите от Драматичния театър "Сава Огнянов" заминават за Истанбул, където от 7 до 16 февруари се провежда Международният театрален фестивал на жените драматурзи. Това е третото издание на театралния форум, организиран от държавните театри в Турция. Освен България, в него ще участват театри от Сърбия, Република Северна..
Фотографът Емил Данаилов е гост в "Нашият ден", а поводът е "Без причина" – изложбата с пейзажни фотографии, която се открива днес (12 февруари) от 19 ч. в галерия "Контраст". Данаилов пътува със своя фотоапарат по света и снима пейзажи и хора. Вдъхновява се както от Виетнам, Алжир, Исландия и Алпите, така и от красотата на българската..
За крайните проявления на мъжествеността, нейната токсичност, която достига политическите върхове, образа на завоевателя, вожда и неговия стремеж към доминация, власт, територия – разговор в "Нашият ден" с Владия Михайлова , куратор на изложбата "Мачизмът никога не умира" в галерия "Куб" към Регионалния център за съвременно изкуство..
Вълнуваме се да сме в студиото заедно с един от най-популярните хора в страната – Димитър Рачков . В навечерието на рождената дата на Димитър Еленов Рачков си спомня за своя първи учител по актьорско майсторство. Всъщност в школата на Еленов той попада, мислейки, че се записва на народни танци. Менторът му успява да го запали по актьорската..
На 23 февруари в Дома на киното ще има киноконцерт, като част от проект "СинЕфония", създаден от Еви Карагеоргу. Публиката ще има възможност да се потопи в света на вечната комедия на Чарли Чаплин, Бъстър Кийтън и Макс Линдер. Специалната прожекция ще бъде съпроводена от изпълнение на живо от квинтет с оригинален музикален съпровод – композиции,..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
"В памет" е изложбата, посветена на кинорежисьора Николай Волев, и включва негови картини и фотографии. Ще бъде открита на 11 февруари от 17.30 часа във..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg