"Вече е станала класическа фразата, че ако един реставратор си е свършил работата, той остава невидим за публиката. Нашият труд не е свързан със създаването на ново произведение, а с обгрижването на вече създадени такива и то с цел да бъде съхранена тяхната културна стойност – както за нашето така и за идните поколения" – казва доц. Стефан Белишки, ръководител на катедра "Реставрация" в Националната художествена академия.
"Народният музей и Българският археологически институт са люлката на археологическата реставрация в България и историята на тази професия има повече от стогодишна давност – казва доц. Христо Попов, директор на Археологическият институт с музей към БАН – Последните 30 години обаче имаше свиване на експертния състав и лека - полека едно по-старо поколение се загуби. Модерната българска действителност не налага усещането, че занимаването с наука и култура е нещо престижно, заслужаващо си , от което човек може да живее достойно" – добавя той.
По данни на ЮНЕСКО България е на трето място в Европа, след Италия и Гърция, в областта на културно-историческото наследство. Големият въпрос е обучението и задържането на специалистите у нас. Как работят те, как се подготвят, кои са големите грешки, с какви фалшификати се сблъскват и каква е допустимата съвременна намеса във възстановяването и запазването на един артефакт или археологически паметник – затова в "Какво се случва" говорят доц. Стефан Белишки, доц. Христо Попов, гл. асистент Петя Пенкова и гл. асистент Китан Китанов. Повдига се завесата и към работата на една от най-големите лаборатории за реставрация и консервация у нас – тази към Националния археологически музей, която скоро откри ново ателие.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg