Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Невидимата битка за съхранение на културното ни наследство

Гробницата на Севт III в могилата Голяма Косматка
Снимка: БГНЕС

"Вече е станала класическа фразата, че ако един реставратор си е свършил работата, той остава невидим за публиката. Нашият труд не е свързан със създаването на ново произведение, а с обгрижването на вече създадени такива и то с цел да бъде съхранена тяхната културна стойност – както за нашето така и за идните поколения" – казва доц. Стефан Белишки, ръководител на катедра "Реставрация" в Националната художествена академия.

"Народният музей и Българският археологически институт са люлката на археологическата реставрация в България и историята на тази професия има повече от стогодишна давност – казва доц. Христо Попов, директор на Археологическият институт с музей към БАН – Последните 30 години обаче имаше свиване на експертния състав и лека - полека едно по-старо поколение се загуби. Модерната българска действителност не налага усещането, че занимаването с наука и култура е нещо престижно, заслужаващо си , от което човек може да живее достойно" – добавя той.

По данни на ЮНЕСКО България е на трето място в Европа, след Италия и Гърция, в областта на културно-историческото наследство. Големият въпрос е обучението и задържането на специалистите у нас. Как работят те, как се подготвят, кои са големите грешки, с какви фалшификати се сблъскват и каква е допустимата съвременна намеса във възстановяването и запазването на един артефакт или археологически паметник – затова в "Какво се случва" говорят доц. Стефан Белишки, доц. Христо Попов, гл. асистент Петя Пенкова и гл. асистент Китан Китанов. Повдига се завесата и към работата на една от най-големите лаборатории за реставрация и консервация у нас – тази към Националния археологически музей, която скоро откри ново ателие.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

6Fest представя артисти от 8 държави в Пловдив през април

16-ото издание на Международния фестивал за улични изкуства 6Fest (ШестФест) предстои в Пловдив от 24 до 27 април. За шеста поредна година фестивалът е част от Културния календар на Община Пловдив. 6Fest започна годината с международно признание – фестивалът получи отличието EFFE Label 2024-2025 на Европейската фестивална асоциация (EFA).  Етикетът..

публикувано на 11.02.25 в 18:15
Алфред Фосколо (вляво) и Емил Янев

Рискувай и се надявай: Един живот в четири действия

В епизод 576 "Трамвай по желание" представя на своята публика знаменития българо-френски хуманитарист и дисидент Алфред Фосколо. Животът на Фреди наподобява версия на героя на Дюма граф Монте Кристо, в условията на Студената война. Алфред (Фреди) Фосколо е роден в България. Майка му е българка, а баща му французин. От 1949 г. със..

публикувано на 11.02.25 в 17:20

Блек метъл атака на Vokodlok и Nocturn в столичния клуб "При Черепите"

Внимание! Внимание! Предстоящият анонс не се препоръчва за хора със слаби сърца, почитатели на "Евровизия", лица извън памперс или такива, отправени на пътешествие с незакотвения си Аз. …Сгушена в сърцето на Румъния, призрачна Трансилвания примамва търсачите на силни усещания и любителите на ужаси със своите мъгливи планини, готически замъци и..

публикувано на 11.02.25 в 16:25
Доли Партън

Свалиха мюзикъл на Доли Партън в Операта в Манчестър

След втори случай на агресия на хомофобска основа от страна на публиката към актьорите, мюзикълът, посветен на Доли Партън, беше свален от афиша на Операта в Манчестър, предаде Би Би Си.  Двама от гостите в две поредни представления крещели обиди на хомофобска основа срещу актьорите и били агресивни, което довело до прекъсване на представлението и..

публикувано на 11.02.25 в 15:51
Светлин Русев (1933-2018) – „Пейзаж с пране“, 1961

Възможните връзки: Образи из ателието на Николай Шмиргела

През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор Николай Шмиргела. Дарението съдържа произведения от български и чужди автори, които са в основата на цяла експозиция. Тя ще бъде открита на 11 февруари в СГХГ под наслов "Възможните връзки: Образи из..

публикувано на 11.02.25 в 15:45