Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рада Цанкова с временно уловени мигове

7
Снимка: @gallery.rakursi

Галерия "Ракурси" представя самостоятелна изложба на художничката Рада Цанкова, едно разпознаваемо име на нашата и френската художествена сцена. Сега експозицията носи заглавие "Временно", която включва два последователни цикъла, в различна тоналност и звучене, но обединени – както казва самата авторка "от усещането за времетрайност и за временно уловени мигове".

Рада Цанкова, която живее и работи във Франция, Париж, недалеч от къщата на Моне, в Живерни край бреговете на Сена, показва значителен брой малки, изящни пейзажи, пресъздаващи нейните моменти на самовглъбяване, на радостно единение с природата. Другият цикъл е коренно различен от тези цветни експлозии – те са голямо-форматни, монохромни, вдъхновени от едно пътуване до Мароко, по-точно до Есауира, един град на ветровете както го наричат. При тях използването на златен варак при малките изящни човеци, разпръснати из пустинята насят едно библейско внушение. Заглавията подсказват това усещане: "Благовещение", "Танц на ангели", "Очакване", "Пустиня", серия "Рондо" и др.


Носител е на няколко значими отличия, сред които награда "Жул Верн" за графика, със самостоятелни изложби във Франция, Испания, Германия. Рада Цанкова прави втора изложба в галерия "Ракурси", предишната беше със заглавие "Подводна градина".

Чуйте какво сподели художничката за новия си проект в "Артефир".

Експозицията може да бъде видяна до 5 май.

Снимки: галерия "Ракурси"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09
„Магическият фенер“ на Антон Митов

Художествената академия – в началото и днес

Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..

публикувано на 20.02.25 в 16:05

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56