Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подкрепа за студенти, потомци на таврийските българи от Украйна

Градовете Бердянск, Приморск и Мелитопол в югоизточната част на Украйна бяха сред първите мишени на руската военна агресия. В района живеят много българи, потомци на преселили се от Бесарабия, а преди това от пределите на България семейства. За децата им да завършат български университет и евентуално да се установят в България е желана възможност.

След началото на военните атаки десетки студенти от българските общности в Украйна изгубиха за дни връзка с роднините си, не могат да разчитат и на подкрепата им. У нас те разполагат със стипендия от 240 лв. месечно, сума, с която трудно успяват да покрият разходите си. Освен стреса и притеснението за живота на близките си младите хора трябва да преживеят изпитанието да се справят в непозната среда без роднини и приятели. Това важи особено за първокурсниците, които още не са се адаптирали и нямат възможност да работят, за да се издържат.

За трудната ситуация на студентите от български произход от Украйна алармират техни бивши учители от България, които са им преподавали в неделни български училища или други местни учебни заведения и продължават да поддържат връзка с тях. За щастие усилията им да помогнат на бившите си ученици намират отклик сред сърцати и отзивчиви хора, които даряват средства за допълнителна месечна издръжка на студентите. С организацията на инициативата се заема известният книгоиздател и общественик Манол Пейков. Чрез социалните мрежи и благодарение на личния си авторитет той привлича 170 дарители, чиято помощ осигурява по 150 лв. месечно за 44 студенти за няколко месеца.

Тежката криза, породена от войната, може би ще постави началото на някаква форма за трайно подпомагане, не само материално, на студентите от български произход, смята Манол Пейков. 

Чуйте повече в интервюто му за рубриката „Всичко за образованието“.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Сказание за цар Самуил“ - маслени бои, платно, Васил Горанов

Цар Самуил – 1010 години от смъртта му

Когато става дума за българските царе и се спомене името на цар Самуил, първото, което изплува в съзнанието ни, е историята за ослепените негови войни. Едва след това се сещаме и за легендите,   разказвани за него. Тази година на 6 октомври се навършват 1010 години от трагичната му смърт. В ход е подготовката за тържественото отбелязване на тази..

публикувано на 02.10.24 в 15:10

Силвия Лакова: Децата са любознателни, отворени и бързо усвояват нови знания

Студенти от 7 до 11 години посетиха Университета за строителство, геодезия и архитектура за една седмица, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Силвия Лакова. Идеята за създаването на този университет, смята тя, е било да се предизвикат и насърчат естественото любопитство и критичното мислене на децата, като се повиши интересът им..

публикувано на 01.10.24 в 17:45

Палеонтологът Владимир Николов: Находището край Трън е прозорец към един изгубен свят

От 2 до 10 август тази година се проведе Седмата палеонтологична експедиция на Националния природонаучен музей при БАН до находището на динозаври и друга гръбначна фауна с къснокредна възраст край град Трън. В резултат на извършените от екипа дейности са събрани над 30 нови вкаменелости от гръбначни животни. Те ще позволят на палеонтолозите да..

публикувано на 01.10.24 в 09:30
Проф. Марин Георгиев

Явните и скритите кодове на тялото

Основен гост и изразител на мнения по темата бе проф. Марин Георгиев – председател на Българското урологично дружество. Човешкият организъм често алармира за различни проблеми и ние, с помощта на специалистите, трябва да ги разчитаме и да потърсим помощ. В урологията – тази бързо развиваща се специалност, симптомите са доста ясно различими:..

публикувано на 30.09.24 в 18:25
проф. Диана Гергова

Пътуваща изложба представя българските археологически открития

Пътуващата изложба "Сборяново – природа и паметници, богове и хора" на Културния институт към Министерството на външните работи вече седмица се радва на интереса на жителите и гостите на Братислава.  "Тази пътуваща изложба, направихме заедно с Министерството на външните работи и тя вече е обиколила много държави от Япония до САЩ, и в много..

публикувано на 30.09.24 в 12:00