Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как пречим на миграцията на някои видове риби у нас

Снимка: wwf.bg

Имаше преди много години един френски документален филм – „Походът на императорите“, посветен на ежегодната миграция на императорските пингвини в Антарктика.

В него се разказва как те всяка година излизат от океана, където обичайно живеят, и се отправят на дълъг поход във вътрешността на континента, където са местата им на размножаване – там се подбират един друг, следва кратко ухажване и после, докато единият родител се грижи за малкото при жестоки условия, другият върви километри.

Замисляш се защо правят всичко това и отговорът не може да бъде друг, освен – „в името на бъдещия живот“. А бъдещият живот прави същото, подлага се на тежки страдания, неудобства, изтощение в името на още по-бъдещия живот, който прави същото.

Това се случва ежегодно с милиони същества по планетата – птици, риби, бозайници, а и ние самите, без да мигрираме, функционираме по много сходен начин.

Никой не се отказва от тази борба, а останалите около него обикновено го подкрепят в нея.

Някои от рибите в България изминават по няколко хиляди километра по същата причина – отново в името на живота. 

И не бива да им пречим да го правят, а ние им пречим. Кои са тези риби, как им пречим и какво може да се направи, разказва в “Нашият ден“ Стоян Михов, експерт от WWF България, ръководител на програма „Води“.

Чуйте разговора в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Празни думи

Защо понякога се обичаме само на думи? Любовта представлява комплексно, емоционално състояние, което е нещо между грижа, уважение, признание и преданост към другия човек. От тази емоция зависи поддържането на здрави връзки между хората. Но съществува проблем с "празните думи" в любовта днес. Понятието за "празни думи" или думи, които..

публикувано на 13.02.25 в 12:09
Веселин Савов

Виното е любов и любовта е вино

За културата на виното и новостите във винения свят, за вината, които опитаме през месеца на виното и любовта – разговор в "Нашият ден" с Веселин Савов , винен познавач, вносител и дистрибутор на италиански вина, популяризатор на културата на виното. Савов споделя, че популяризирането на винената култура и на италианските вина е голямо..

публикувано на 13.02.25 в 10:26

Идва ли краят на изкопаемите горива?

Слънчевата енергия изпревари въглищата в електроенергийния микс на ЕС през миналата година. В страните от ЕС Слънчевата енергия е генерирала 11% от електроенергията като е изпреварила въглищната енергетика, чието производство вече е под 10% . През 2024 г. преходът към електроенергия в ЕС продължи с бързи темпове, като слънчевата енергия..

публикувано на 13.02.25 в 08:00

Нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас

За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...

публикувано на 12.02.25 в 13:22

Българският фармацевтичен съюз e с твърда позиция срещу автоматите за лекарства

Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..

публикувано на 12.02.25 в 12:20