Театър "Кредо", създаден от Нина Димитрова и Васил Василев-Зуека, през 2022-а навършва 30 години. За омагьосаните от сценичното изкуство ще спомена само "Шинел", "Каквото направи дядо все е хубаво" и "Ревизор", а за любителите на статистиката ще добавя: 600 изиграни представления на 9 езика на повече от 200 фестивали по света, 14 международни награди. Е, как екипът на предаването да не покани Нина Димитрова – сърцето и мозъкът на театър "Кредо" да разкаже за пътешествията им. Само турнетата им в Япония са десет, а годишнината на "Кредо" ще отбележат във въздуха – на път за 11-ия гастрол в Страната на изгряващото слънце.
Не по-малко интересен е и разказът на Нина Димитрова за представянето на "Шинел" в Техеран и препирните с местния цензор, настояването актьорите да не се докосват на сцената и жените задължително да носят хиджаб. Създаденият от Нина и Зуека театър "Кредо" наистина има забележителни успехи – представленията му са в "Топ 20" на най-добрите събития на най-големия световен фестивал на изкуствата в Единбург. И в първата петица на класацията на вестник "Гардиън" за най-добрите спектакли в лондонския театралния афиш при гостуването в "Барбикан Център".
Тъкмо реших как прозрението на Нина Димитрова, че всички са произлезли от едно ребро е изключително дълбок финал за разговора, когато тя реши да повдигне театралната завеса пред творческата работилница на театъра.
Винаги съм смятала, че най-глупавият въпрос в едно интервю с артист е онзи за бъдещите творчески планове. Но не и когато става дума за Гоголооката Нина Димитрова, както я наричат почитателите ѝ.
През юбилейната си 30 година от своето създаване, театър "Кредо" осъществява два проекта с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура" – проект "Клоунът Гогол" по програма "Творческо развитие" и целогодишната му дейност през 2022 година по проект "кредО!шинел!" по програма "Едногодишен грант".
Повече – в звуковия файл.
Снимки: театър "Кредо"
Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..
На 13 и 14 септември в Народния театър "Иван Вазов" на камерна сцена са премиерните спектакли на "Бебе на борда" от Кристофър Дюранг . Режисьор на представлението е Василена Радева. То се реализира по програмата "Театър+". Кристофър Дюранг умее да разкрива болката и гнева емоционално и изтънчено. Той е сред най-забавните съвременни комедиографи..
Днес (12 септември) започва Международният форум "Брацигово – каменният поток на времето" , който ще продължи до 14 септември . За опазването на недвижимото архитектурно наследство, археологията и традициите в "Нашият ден" говори архитект Десислава Димитрова . Началото на форума е поставено през 2021 година от Камарата на архитектите в..
В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева , автор на романа "Днес не ми се излиза" , носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев , писател, редактор, радиоводещ – за книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век. Радослав Бимбалов: Много важно е да..
Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем. В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое" , който вече може да бъде намерен на Алея на книгата. Оруел написва антиутопията "1984" през..
В епизод 554 "Трамвай по желание" среща своята публика с уникалния кърджалийски "глас на България" Мария Колева. За широката публика у нас Мария става..
Запознаваме слушателите на Lege Artis с акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество . На телефонната линия на предаването..
"Автентичната сурова фолк банда от делтата на Медуей", The Singing Loins ще открие есенния сезон на "Аларма Пънк Джаз" тази събота (14 септември)..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg