Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инж. Деяна Илиева, експерт:

Трябва да се засили контролът върху безопасните условия на труд

Снимка: Pixabay

Вчерашният 28 април беше Световният ден за здравословен и безопасен труд. През първото тримесечие на 2022 година при трудови злополуки са загинали 10 души, а общо инцидентите на работното място са 600. Това показват данните на Националния осигурителен институт. Те бяха представени от КНСБ при отбелязването на Международния ден в памет на загиналите при трудови злополуки.

Миналата година трудовите злополуки са близо 2400, загиналите са 68 души. Традиционно секторите с най-много трудови злополуки са строителството, транспортът и търговията, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров по време на отбелязването на Деня.

Съгласно Кодекса за социално осигуряване, трудова злополука е всяко внезапно увреждане на здравето, станало по повод на извършваната работа, както и злополуката, станала по време на обичайния път при отиване или при връщане от работното място.

Тази година отбелязването на Международния ден в памет на загиналите при трудови злополуки и професионални болести работници беше мотото „Да постигнем нулева смъртност на работното място до 2030 година“.


“Това, че са изброени няколко сектора, в които най-често се случват трудови злополуки, има своето обяснение. Трябва да добавим и други производствени сектори, при които е нормално, има големи машини“, посочва в “Нашият ден“ инж. Деяна Илиева, експерт по здравословни и безопасни условия на труд и подчерта:

“В пълна сила за нашата страна важи правилото, че „не се спазва това, което не се контролира“. Работодателите и контролните органи, трябва да засилят специализирания контрол по отношение на безопасните условия на труд и това ще повлияе положително в процеса на намаляване на броя на трудовите злополуки.

През 2021 година в България най-много са загиналите при трудови злополуки в строителството, сухопътния транспорт и търговията. Последните данни на Евростат сочат, че България се нарежда на второ място след Франция по този негативен лош показател.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истината като жертва

Fake for/or Real е интерактивна изложба, създадена и като пътуваща, през 2020 година от Дома на европейската история в Брюксел. В България тя гостува 3 месеца (до 20 октомври т.г. в залите на Националния етнографски музей) и предизвика много голям интерес. Историята на подправянията и фалшификациите се оказа добър пример, за това как трябва да се..

публикувано на 16.11.24 в 10:05
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Диктатурата става по-популярна перспектива от демокрацията

Тридесет и пет години след падането на Берлинската стена и очакванията на българското общество да стане част от демократичните процеси и форми на управления, сякаш вървим към провал. Доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" кой, защо и как бяха превзети България и българските медии след 10..

публикувано на 16.11.24 в 09:00
проф. Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Демократичните държави трябва да защитят собствените си ценности

Миналата седмица Фондация за хуманитарни и социални проучвания – София  (ФХСИ-София) беше домакин на международен Форум за информационен интегритет, по време на който учени и изследоватеи от много европейски страни се опитаха да обяснят влиянието и устойчивостта на пропагандата , както и каналите, през които достига до обществата, разбира се, и..

публикувано на 15.11.24 в 16:25
Снимката е илюстративна

Как се процедира при щети от свлачище

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Вратанка Драгоева, Перник. Имам вилно място край село Големо Бучино. Преди 2 години в района се активира свлачище, което стигна до дворното място на..

публикувано на 15.11.24 в 15:00

Смисълът на Рождественския пост: Разказът на един свещеник

Днес православните християни отбелязват началото на Коледния пост – период на духовна подготовка за един от двата най-големи църковни празника – Рождество Христово. Постът продължава 40 дни до самата Коледа и символизира важен период на смирение и саморазмишление. Отец Михаил Трифонов от храм "Света Троица" в с. Кардам, който следва пътя на своя..

публикувано на 15.11.24 в 13:17