Вчерашният 28 април беше Световният ден за здравословен и безопасен труд. През първото тримесечие на 2022 година при трудови злополуки са загинали 10 души, а общо инцидентите на работното място са 600. Това показват данните на Националния осигурителен институт. Те бяха представени от КНСБ при отбелязването на Международния ден в памет на загиналите при трудови злополуки.
Миналата година трудовите злополуки са близо 2400, загиналите са 68 души. Традиционно секторите с най-много трудови злополуки са строителството, транспортът и търговията, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров по време на отбелязването на Деня.
Съгласно Кодекса за социално осигуряване, трудова злополука е всяко внезапно увреждане на здравето, станало по повод на извършваната работа, както и злополуката, станала по време на обичайния път при отиване или при връщане от работното място.
Тази година отбелязването на Международния ден в памет на загиналите при трудови злополуки и професионални болести работници беше мотото „Да постигнем нулева смъртност на работното място до 2030 година“.
“Това, че са изброени няколко сектора, в които най-често се случват трудови злополуки, има своето обяснение. Трябва да добавим и други производствени сектори, при които е нормално, има големи машини“, посочва в “Нашият ден“ инж. Деяна Илиева, експерт по здравословни и безопасни условия на труд и подчерта:
“В пълна сила за нашата страна важи правилото, че „не се спазва това, което не се контролира“. Работодателите и контролните органи, трябва да засилят специализирания контрол по отношение на безопасните условия на труд и това ще повлияе положително в процеса на намаляване на броя на трудовите злополуки.
През 2021 година в България най-много са загиналите при трудови злополуки в строителството, сухопътния транспорт и търговията. Последните данни на Евростат сочат, че България се нарежда на второ място след Франция по този негативен лош показател.“
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg