Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работата – функционални, исторически, социални и психологически измерения

Водещата тема е думата „Работа“. Става дума за факта, че човек прекарва в работа от една трета до две трети от живота си, поне откакто ходи на два крака. Целта на тези му усърдия е, разбира се, главно да изхрани себе си и домочадието, а резултатът – цялата ни цивилизационна структура.

Само преди стотина години и кусур земеделската работа на средния българин, с цел да сложи хляб на трапезата и да не студува, е продължавала около 12-16 часа в денонощието, за жените малко повече.

По принцип за работата се говори малко, а животът ни минава в нейното поле. В разговор с известния български фотограф Иво Хаджимишев става дума за спецификите на професията му, но и за големи майстори на фотографското изкуство от миналото. 

С анестезиолога и писателя професор Венко Александров темата е както селският труд, отличаващ се с непомерни, „кървави“ усилия само преди стотина години, така и загубата на връзка със земята и автентичните ѝ продукти, особено като качество на храните.

Доц. Йордан Ефтимов разказва за литературните аспекти на работата, говори за редакторския труд и днешните му проблеми в някои медии и организации. 

Професор Ивайло Дичев прави обобщение на промяната на отношението към труда през вековете, и уточнява кога той е станал обществената ценност, която познаваме днес. Също така взема отношение по противоречието, че работим с цел да имаме повече свободно време за себе си, а невинаги знаем как да употребим това време. 

Известният плевенски пчелар Илия Павлов пък разказва за трудовото усърдие на пчелите, но и за българските пчелари днес, за несгодите, които срещат във връзка с недобре контролираното използване на различни химикали при обработка на почвата и масовото измиране на цели пчелни семейства поради това. 

„Работата ни избавя от три големи злини – скуката, порока и немотията“ – коментират гостите и този прочут афоризъм на Волтер.

Чуйте предаването от звуковия файл.

Снимка – ХГ "Вл. Димитров - Майстора"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Подаръците

Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва  практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..

публикувано на 31.12.24 в 15:50

Националната служба за съвети в земеделието: 25 години доверие и подкрепа за фермерите

Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..

обновено на 31.12.24 в 11:48

Подкрепа за децата на загиналите служители на МВР – кауза с бъдеще

В навечерието на 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Милена Шаркова от фондация "Емил Шарков" и с Венцеслав Рангелов – спортен деятел, филантроп и съосновател на фондация "Национали 94". Шаркова и Рангелов да двама души с големи сърца, които за поредна година организираха благотворителни събития в подкрепа на децата на загиналите..

публикувано на 31.12.24 в 10:20

Как да приготвим Василопита за новогодишната нощ

В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта за празничната трапеза. В България една от най-обичаните традиции в новогодишната нощ е приготвянето на баница с късмети. Този обреден десерт символизира надеждата за щастие и успехи през новата..

обновено на 31.12.24 в 10:08

Импулсът в мен: Игри в празничите дни

Вечерта на Нова година не е нужно да премине на масата пред телевизора. За да не ни е скучно, може да изготвим собствена забавна програма.  За тържеството ще ви трябват дребни подаръчета, като забавни малки предмети, бонбони и вкусотийки. Помислете също колко човека ще се съберете, ще има ли деца и на каква възраст, какво ще е свободното..

публикувано на 31.12.24 в 09:35