Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Будим ли се фалшиво?

Снимка: архив на Виляна Миланова

Артинсталацията "Фалшиво събуждане" на художничката Виляна Миланова в галерия "УниАрт" към Нов български университет представя темата за човешката алчност, парите, властта и социалната ангажираност. Работата разглежда човека, сънуващ осъзнат сън. Сънуващият обаче играе роля на обикновен наблюдател в несъществуващ свят, докато в реалния той бездейства. Основни елементи на инсталацията са захарният памук, мрежестите торби и човекът – алюзии за свят, в който индивидът е само страничен наблюдател. Като материали Виляна използва вълна, вата, глина, сизал, фибран:

Виляна Миланова
"Идеята се роди преди няколко години. Ако слушателят посети изложбата, той е ситуиран в неговия собствен сън, това, което той знае, че това е неговата реалност, че е място, където трябва да действа, където трябва да реализира нещата, но той не го прави, той осъзнато избира да спи. Цялото нещо е свързано с явлението в обществото ни на постоянното хленчене, постоянно искане какво ще направи някой за мен, рядко се питаме какво правя аз, за да реализирам мечтите си, действам ли, или просто искам нещо. 

Силно се надявам, че няма да звуча лицемерна, показвайки важността на тази идея. Искам да стигне и до по-малките, на които трябва да показваме, че са важни постъпките и делата ни и ние сме тези, които трябва да променяме. И че не материалното, а постъпките са това, което остава. Възрастният човек иска все повече и повече, това е свързано и със зависимостта от сладкото като асоциация, а питаме ли се какво от това, защото не това са нещата, които променят света и остават след нас, когато искаме все повече и повече да получаваме материалното."


В работата си Виляна прави препратка към захарния памук като символ на човешката суетност – алчността, парите и всичко онова, което искаме да имаме, но, когато получим, се топи като захар. Друг символ, на който залага, са мрежестите торби. Т.нар. "социалистическа торбичка", популярна в България през ХХ век и създадена, за да събира обемно количество продукти, но използвана във време, когато магазините са празни. В инсталацията се изобразяват онези, които имат много, но не могат да скрият нищо. 

Въпросите, които творбата цели да зададе, са: Какво правя аз, за да променя онова, което не ми харесва? Ангажиран ли съм? Действам ли в посока, в която развивам и помагам не само на себе си, но и на други? "Всяка малка постъпка има стойност. Недей да спиш, действай!" – казва Виляна Миланова с тази артинсталация, която може да бъде видяна до 12 май в галерия УНИАРТ към НБУ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Филмът"Вчера" оживява на театрална сцена

На 27 септември в Открита сцена "Сълза и смях" е премиерата на спектакъла "Не бях аз" от Владо Даверов . Режисьор на постановката е Лиза Шопова, музиката е дело на Кирил Маричков, а сценографията на Анелия Райкова. Мултимедийният спектакъл е продължение на българския филм "Вчера" от 1987 г. с режисьор Иван Андонов и автор Владо Даверов...

публикувано на 20.07.24 в 09:05
Edinburgh Festival Fringe

Такива сме си

В редакция "Хумор и сатира" не сме безразлични за настроението на нашите слушатели и затова правим по силите си то да е подходящо поне по време на нашите предавания. Тази неделя веднага след новините в 18 часа усилията ни ще изкристализират в този вид: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от от..

публикувано на 19.07.24 в 16:50

Музиката в музиката е жива доказва "Бог Рок"

За концерт-спектакъла "Бог Рок"  в "Артефир" говорим с пеещият актьор  Филип Аврамов и с музиканта Калин Вельов . Един спектакъл, който в неделната вечер ще зарадва публиката на Sofia Summer fest Underground. Много неща са се променили в рок представлението за неговата дългогодишна история. Промените са за добро – вече участват и авторски..

публикувано на 19.07.24 в 14:20

Изложбата "Неонови цветя" – дисекция на неизбежната баналност

Вглеждане и дисекция на неизбежната баналност заедно с художничката Румяна Карастамова , която гостува в "Артефир", за да представи новата си изложба "Неонови цветя". Карастамова е преподавател в НХА, график, но в последния си проект се отдава на живописта. "Неонови цветя" е своеобразно продължение на графичния цикъл "Бетонни цветя", в който..

публикувано на 19.07.24 в 14:18
Цанко Дюстабанов

Цанко Дюстабанов и пътят към безсмъртието

Днес от габровския квартал "Нова махала" потегли 23-тият възпоменателен поход "По пътя на четата на Цанко Дюстабанов" . В "Нашият ден" чуваме думи за събитието, както и за личността на големия габровец, участник в Априлското въстание, Цанко Дюстабанов, от Милка Караджова , организатор и планински водач. Цанко Дюстабанов несъмнено е един от..

публикувано на 19.07.24 в 12:18