Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европа утре – по-добрите Съединени щати

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Деня на Европа в студиото на "Какво се случва" за бъдещето на европейската идея говориха Илияна Маринкова, завършила журналистика в Софийския университет, Жанин Ал-Шаргаби, студентка по право и мениджър на Националния отбор по дебати и Благослав Михайлов, завършил "Изкуствен интелект" във Великобритания и създател на сайта за граждански контрол "Стража".

"Когато говорим за Европа днес, няма как да не говорим за случващото се в Украйна. Имахме преди два месеца една Европа , която може би беше малко наивна , малко опитваща се да се скрие от трудностите на деня, но вече виждаме Европа, която успява да се окопити от първосигналния ступор от тази агресия. Малко по-консолидирана, по-обединена Европа."– казва Илияна Маринкова

"Струва ми се, че Европа дълго време беше на един кръстопът дали да продължи към своето обединение или националните интереси започват да взимат превес. Европа за малко изглеждаше като една съвкупност от проекти, бюрократизъм, проблеми, но сега като че ли се връщаме към общите идеи. Европейските ценности се превръщат в клише и даже в нещо, което плаши хората, защото не са застрашени и не можем да ги оценим." – казва Жанин Ал Шаргаби

"Този конфликт като цяло ни кара да се замислим защо ни трябва една силна и обединена Европа. Една от основните идеи на Европейския съюз е всъщност той да противостои на  големите супер сили, които могат да отстояват интересите си именно, защото са големи. Държавите в Европа поотделно са много развити, едни от най-добрите държави за живот в света, но поотделно са и много уязвими. Съединените щати не са военна заплаха за Европа, но упражняват икономическо влияние. Сега Европа представлява държави, а не граждани и според мен федерализацията е нейния път. Европа може да стане като Съединените щати, но по-хубава."– казва Благослав Михайлов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35

Глухите хора се вълнуват и живеят пълноценно – вижте ги

През 1934 година група млади ентусиасти основава дружество на глухите в столичното училище "Йосиф Ковачев". Постепенно такива организации се появяват из цялата страна и се обединяват в Съюза на глухите в България, който днес чества своя 90 годишен юбилей . Умеем ли, като общество, да превеждаме тишината и да чуваме нечуващите – разговор в..

публикувано на 12.07.24 в 12:08