Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европа утре – по-добрите Съединени щати

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Деня на Европа в студиото на "Какво се случва" за бъдещето на европейската идея говориха Илияна Маринкова, завършила журналистика в Софийския университет, Жанин Ал-Шаргаби, студентка по право и мениджър на Националния отбор по дебати и Благослав Михайлов, завършил "Изкуствен интелект" във Великобритания и създател на сайта за граждански контрол "Стража".

"Когато говорим за Европа днес, няма как да не говорим за случващото се в Украйна. Имахме преди два месеца една Европа , която може би беше малко наивна , малко опитваща се да се скрие от трудностите на деня, но вече виждаме Европа, която успява да се окопити от първосигналния ступор от тази агресия. Малко по-консолидирана, по-обединена Европа."– казва Илияна Маринкова

"Струва ми се, че Европа дълго време беше на един кръстопът дали да продължи към своето обединение или националните интереси започват да взимат превес. Европа за малко изглеждаше като една съвкупност от проекти, бюрократизъм, проблеми, но сега като че ли се връщаме към общите идеи. Европейските ценности се превръщат в клише и даже в нещо, което плаши хората, защото не са застрашени и не можем да ги оценим." – казва Жанин Ал Шаргаби

"Този конфликт като цяло ни кара да се замислим защо ни трябва една силна и обединена Европа. Една от основните идеи на Европейския съюз е всъщност той да противостои на  големите супер сили, които могат да отстояват интересите си именно, защото са големи. Държавите в Европа поотделно са много развити, едни от най-добрите държави за живот в света, но поотделно са и много уязвими. Съединените щати не са военна заплаха за Европа, но упражняват икономическо влияние. Сега Европа представлява държави, а не граждани и според мен федерализацията е нейния път. Европа може да стане като Съединените щати, но по-хубава."– казва Благослав Михайлов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Протест в Грузия срещу закона за чуждестранните агенти

Темука Капанадзе: Грузия няма да се превърне в Беларус

За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..

публикувано на 10.01.25 в 16:30
Снимката е илюстративна

Улична инфраструктура в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..

публикувано на 10.01.25 в 14:45
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година?

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт?  Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..

публикувано на 10.01.25 в 12:40

Доброволци на възраст 17-25 години стават вдъхновители за деца в центрове за настаняване

Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..

обновено на 10.01.25 в 12:35

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18