Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какъв трябва да бъде правителственият антиинфлационен план?

Снимка: pixabay

Цените се увеличават с най-бързи темпове от десетилетия насам, но дебатът за инфлацията е коренно диаметрален. Икономическите експерти твърдят, че инфлацията за цялата 2022 г. у нас ще бъде поне около 8,5%.

Важно е какви мерки ще предприеме правителството. Цените не трябва да се управляват чрез закони и силово. 

Експертното мнение и уязвимите групи

Венеция Нецова-Ангова"Нека започнем с най-малките, за които въведохме в бюджета безплатни ясли и детски градини, заделихме около 70 млн. лв. Предвидихме и обезщетения за децата в частните ясли и градини, които не са приети в общински или държавни. В момента тече дискусия, да се подпомагат допълнително семействата с деца, като мерките и конкретният механизъм се уточняват. За работещите хора се предвижда компенсация за гориво, а за най-възрастните ще има антикризисна добавка, която ще продължи от юли до декември месец, каза Венеция Нецова-Ангова, икономист и депутат от "Продължаваме промяната“.

"Дебатът за антиинфлационните мерки, които правителството планира, за съжаление те са всеобхватни и покриват цялото българско население. Би трябвало да са фокусирани върху най-уязвимите групи. Теми, свързани с фиксиране на цени, намаляване на акцизи и ДДС в цели групи и категории от стоки, без да се насочват към конкретни уязвими категории от населението, не е целесъобразно. Освен да издъним бюджета, ще насочим пари към хора, които нямат нужда от такава помощ. В същото време, ако тези пари бъдат разчетени правилно и насочени, където трябва, ще имат много по-силен ефект за хората, които имат нужда от тях", казва в "Нашият ден“ Никола Янков, управляващ съдружник в "Експат Капитал".

Целия разговор с Венеция Нецова-Ангова и Никола Янков можете да чуете в звуковия файл.

Какво трябва да предприемем в ежедневието си, за да оцелеем финансово в ситуацията на световна криза?

Никола ЯнковСпоред Никола Янков: "България не е в криза. В същото време се харчат милиарди от държавния бюджет, без да има такава нужда в момента. Ако идеята е тази политика да работи антициклично, т.е класическият кейнсиански модел на икономика, когато идва рецесия, държавата започва да харчи адски много пари, за да предотврати икономическия цикъл. Но ние не виждаме такава логика в действията на правителството.“

Какво трябва да направи всеки в името на финансовата си сигурност?

"Диверсифицирайте вашия портфейл, като изкарате част от спестяванията си в инструменти, които се търгуват извън България, които са емитирани от големи компании извън страната. Това, което трябва да направи един предприемач, който вижда, че разходите му се качват, е просто да вдигне цените, за да оцелее", съветва Никола Янков. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – Pixabay, БГНЕС и expat.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35

Глухите хора се вълнуват и живеят пълноценно – вижте ги

През 1934 година група млади ентусиасти основава дружество на глухите в столичното училище "Йосиф Ковачев". Постепенно такива организации се появяват из цялата страна и се обединяват в Съюза на глухите в България, който днес чества своя 90 годишен юбилей . Умеем ли, като общество, да превеждаме тишината и да чуваме нечуващите – разговор в..

публикувано на 12.07.24 в 12:08