Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какъв трябва да бъде правителственият антиинфлационен план?

Снимка: pixabay

Цените се увеличават с най-бързи темпове от десетилетия насам, но дебатът за инфлацията е коренно диаметрален. Икономическите експерти твърдят, че инфлацията за цялата 2022 г. у нас ще бъде поне около 8,5%.

Важно е какви мерки ще предприеме правителството. Цените не трябва да се управляват чрез закони и силово. 

Експертното мнение и уязвимите групи

Венеция Нецова-Ангова"Нека започнем с най-малките, за които въведохме в бюджета безплатни ясли и детски градини, заделихме около 70 млн. лв. Предвидихме и обезщетения за децата в частните ясли и градини, които не са приети в общински или държавни. В момента тече дискусия, да се подпомагат допълнително семействата с деца, като мерките и конкретният механизъм се уточняват. За работещите хора се предвижда компенсация за гориво, а за най-възрастните ще има антикризисна добавка, която ще продължи от юли до декември месец, каза Венеция Нецова-Ангова, икономист и депутат от "Продължаваме промяната“.

"Дебатът за антиинфлационните мерки, които правителството планира, за съжаление те са всеобхватни и покриват цялото българско население. Би трябвало да са фокусирани върху най-уязвимите групи. Теми, свързани с фиксиране на цени, намаляване на акцизи и ДДС в цели групи и категории от стоки, без да се насочват към конкретни уязвими категории от населението, не е целесъобразно. Освен да издъним бюджета, ще насочим пари към хора, които нямат нужда от такава помощ. В същото време, ако тези пари бъдат разчетени правилно и насочени, където трябва, ще имат много по-силен ефект за хората, които имат нужда от тях", казва в "Нашият ден“ Никола Янков, управляващ съдружник в "Експат Капитал".

Целия разговор с Венеция Нецова-Ангова и Никола Янков можете да чуете в звуковия файл.

Какво трябва да предприемем в ежедневието си, за да оцелеем финансово в ситуацията на световна криза?

Никола ЯнковСпоред Никола Янков: "България не е в криза. В същото време се харчат милиарди от държавния бюджет, без да има такава нужда в момента. Ако идеята е тази политика да работи антициклично, т.е класическият кейнсиански модел на икономика, когато идва рецесия, държавата започва да харчи адски много пари, за да предотврати икономическия цикъл. Но ние не виждаме такава логика в действията на правителството.“

Какво трябва да направи всеки в името на финансовата си сигурност?

"Диверсифицирайте вашия портфейл, като изкарате част от спестяванията си в инструменти, които се търгуват извън България, които са емитирани от големи компании извън страната. Това, което трябва да направи един предприемач, който вижда, че разходите му се качват, е просто да вдигне цените, за да оцелее", съветва Никола Янков. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – Pixabay, БГНЕС и expat.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31