Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Високата проба поезия

"Да се откажеш от рая" на американския писател Джак Гилбърт

Снимка: изд. ДА

"Не защото е тъжно, а защото има значение" – така американският писател Джак Гилбърт говори за поезията. Той определя себе си като "сериозен романтик". През дългия си живот (жевее до 97 години) публикува пет пълни стихосбирки.

"Известен с отказа си от известност", както пише „Ню Йорк Таймс“ по повод смъртта му през 2012 г., Джак Гилбърт е един от скритите диаманти на американската поезия. Писателката Меган О’Рьорк го описва по следния начин: "Гилбърт не е просто забележителен поет. Той е поет, чиято прямота и яснота ще се харесат на много читатели... поет извън времето си, който практикува поетика на чистотата в един все по-какофоничен свят – лиричен призрак на една неслучила се литературна история“.

Стихосбирката на Джак Гилбърт "Да се откажеш от рая" ще бъде представена на 13 май от 18.30 часа в Младежкия театър "Николай Бинев" в столицата от преводача Димитър Кенаров и редакторката на превода Надежда Радулова.

За поезията и живота на американския писател Джак Гилбърт – разговор в "Артефир" с преводача на стиховете му на български език Димитър Кенаров.

"Гилбърт е от поколението на битниците. Има пролетарски произход, работи всякакви неща. Започва да пише поезия на по-късна възраст. Първата му книга прави фурор! Номиниран е за "Пулицър". Той става нещо като новоизгряващата звезда на американския поетичен хоризонт. Няколко месеца по-късно след наградите и славата решава, че поезия не може да бъде писана така. Напуска Америка и живее от място на място... Живее много скромно по свой личностен избор – да навлезе в същността на живота, да избяга от шума на цивилизацията. Това е и част от мита на романтизма. Едно отшелничество, но не и аскетизъм. Поетите се молят в "църквата на сетивата". Гилбърт успява да вкара този тип по-традиционна образност в една изключително медитативна поезия, която разкрива нещо ново, направена е по нов начин." 

Чуйте повече от звуковия файл.
Джак Гилбърт е роден през 1925 г. в град Питсбърг, щата Пенсилвания. Работи като пътуващ търговец, служител във фирма за борба с вредителите, металург. През 1962 г. излиза дебютната му стихосбирка, която го превръща в литературна знаменитост, но скоро след това той напуска САЩ и се оттегля от обществения живот. През следващите десетилетия живее в Италия, Гърция, Англия, Дания. За цялата си кариера публикува пет стихосбирки, всяка от които е оценена високо, макар че самият Гилбърт остава в публична сянка. Четвъртата му книга "Да се откажеш от рая" получава Националната награда на критиците на САЩ.


Снимки – изд. ДА и University of Arizona Poetry Center

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история - "Коси в прахта". Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30

Инициатива насърчава деца в неравностойно положение да посещават театрални постановки

"60 от сърце" е благотворителната инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяка нейна постановка се пазят 60 места, които се предоставят на деца от домове или деца в неравностойно положение или деца на бежанци. Първият спектакъл на компанията е "Островът на съкровищата", пиратско комедийно приключение за деца и..

публикувано на 24.04.24 в 10:10