"Не защото е тъжно, а защото има значение" – така американският писател Джак Гилбърт говори за поезията. Той определя себе си като "сериозен романтик". През дългия си живот (жевее до 97 години) публикува пет пълни стихосбирки.
"Известен с отказа си от известност", както пише „Ню Йорк Таймс“ по повод смъртта му през 2012 г., Джак Гилбърт е един от скритите диаманти на американската поезия. Писателката Меган О’Рьорк го описва по следния начин: "Гилбърт не е просто забележителен поет. Той е поет, чиято прямота и яснота ще се харесат на много читатели... поет извън времето си, който практикува поетика на чистотата в един все по-какофоничен свят – лиричен призрак на една неслучила се литературна история“.
Стихосбирката на Джак Гилбърт "Да се откажеш от рая" ще бъде представена на 13 май от 18.30 часа в Младежкия театър "Николай Бинев" в столицата от преводача Димитър Кенаров и редакторката на превода Надежда Радулова.
За поезията и живота на американския писател Джак Гилбърт – разговор в "Артефир" с преводача на стиховете му на български език Димитър Кенаров.
"Гилбърт е от поколението на битниците. Има пролетарски произход, работи всякакви неща. Започва да пише поезия на по-късна възраст. Първата му книга прави фурор! Номиниран е за "Пулицър". Той става нещо като новоизгряващата звезда на американския поетичен хоризонт. Няколко месеца по-късно след наградите и славата решава, че поезия не може да бъде писана така. Напуска Америка и живее от място на място... Живее много скромно по свой личностен избор – да навлезе в същността на живота, да избяга от шума на цивилизацията. Това е и част от мита на романтизма. Едно отшелничество, но не и аскетизъм. Поетите се молят в "църквата на сетивата". Гилбърт успява да вкара този тип по-традиционна образност в една изключително медитативна поезия, която разкрива нещо ново, направена е по нов начин."
Снимки – изд. ДА и University of Arizona Poetry Center
Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..
"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg