По какъв начин се отразява настоящата ситуация на несигурност и как това влияе на борсовите цени? Какви са очакванията за световната селскостопанска реколта през тази година и как това ще се отрази на основните борсови цени?
Темите коментира в "Нашият ден" Таня Панайотова от Софийската стокова борса.
"След известен период на преобладаващ спад цените се бяха по успокоили през изминалия месец. В началото на месец май забелязваме една тенденция към повишение. Отвъд Океана специалистите и наблюдателите на пазара, както и министерство на земеделието на САЩ твърдят, че се очакват доста по-ниски добиви на мека и твърда пшеница, така и царевица. За съжаление "сушата стресира реколтата", така че цените ще отиват на горе. Тази седмица цената на пшеницата се повиши с 42 долара“, споделя Таня Панайотова.
Основният фактор, който бута цените нагоре и предизвиква по-сериозна активност, е войната в Украйна.
"И Русия, и Украйна са световни производители на зърно и износители. Тяхната реколта обикновено храни много от страните в света, разбираме защо пазарните субекти имат притеснения относно предстоящия сезон. Изключение прави нерафинираното слънчогледовото олио, на борсата в Ротердам, което спадна нови с 80 долара. Рапица и ечемик се търгуват с леко повишени цени, по около 30 долара", допълва борсовият експерт.
Ситуацията в България
На Софийската стокова борса се търси в големи количества зърно, хлебна и фуражна пшеница. Няма промени в цените, те остават сравнително високи за момента, но продавачите засега мълчат.
Базовите борсови цени на горива са сравнително стабилни, но с посока нагоре, посочват експертите.
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..
На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg