Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Таня Панайотова: Цените са сравнително стабилни, но с посока нагоре

Снимка: БГНЕС

По какъв начин се отразява настоящата ситуация на несигурност и как това влияе на борсовите цени? Какви са очакванията за световната селскостопанска реколта през тази година и как това ще се отрази на основните борсови цени?

Темите коментира в "Нашият ден" Таня Панайотова от Софийската стокова борса.

"След известен период на преобладаващ спад цените се бяха по успокоили през изминалия месец. В началото на месец май забелязваме една тенденция към повишение. Отвъд Океана специалистите и наблюдателите на пазара, както и министерство на земеделието на САЩ твърдят, че се очакват доста по-ниски добиви на мека и твърда пшеница, така и царевица. За съжаление "сушата стресира реколтата", така че цените ще отиват на горе. Тази седмица цената на пшеницата се повиши с 42 долара“, споделя Таня Панайотова.

Основният фактор, който бута цените нагоре и предизвиква по-сериозна активност, е войната в Украйна. 

"И Русия, и Украйна са световни производители на зърно и износители. Тяхната реколта обикновено храни много от страните в света, разбираме защо пазарните субекти имат притеснения относно предстоящия сезон. Изключение прави нерафинираното слънчогледовото олио, на борсата в Ротердам, което спадна нови с 80 долара. Рапица и ечемик се търгуват с леко повишени цени, по около 30 долара", допълва борсовият експерт.

Ситуацията в България

На Софийската стокова борса се търси в големи количества зърно, хлебна и фуражна пшеница. Няма промени в цените, те остават сравнително високи за момента, но продавачите засега мълчат. 

Базовите борсови цени на горива са сравнително стабилни, но с посока нагоре, посочват експертите. 

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20