От древни времена София е известна със своята етническа и религиозна толерантност. Затова не е случаен фактът, че и тази година за 14-и пореден път в столицата бе организиран традиционният Празник на религиите. Мир, единство, толерантност, единни и равни в многообразието – това бяха най-често повтаряните думи от членовете на Управителния съвет на Националния съвет на религиозните общности в България (НСРОБ). И неслучайно, благодарение и на неговите усилия като продължение на многовековна традиция, днес берем добри плодове, както се изрази един от неговите членове. И дано тези усилия, заедно с усилията и молитвите на всички нас, устоят и надвият вихрещите се днес войнолюбиви страсти.
А ето какви са посланията и смисълът на този празник според членовете на УС на НСРОБ?
"Смисълът на този празник е толерантността и разбирателството. Нашето мото винаги е било "Заедно в своите различия". Идеята е да почувстваме любов и единение. Има нужда от такива празници, които събират хората, а не ги разделят" – казва председателят на УС на НСРОБ Роберт Джераси, представител на еврейската религиозна общност.
"Мир и съвместно съществуване. Всеки да живее както намери за добре и както реши за самия себе си, но винаги да има уважение към другия, който изповядва нещо различно. Всеки да запази своята същност и същевременно да бъдем единни", казва проф. Гарабед Минесян, представител на вярващите от Арменската апостолическа православна църква.
„Смисълът на празника е разбирателство и толерантност между религиозните общности в България. Основното послание е мир и разбирателство. Религиозните общности и вероизповедания могат да служат като пример и да провеждат тази вълна на мир“ – според Хайри Емин, представител на мюсюлманското вероизповедание в УС на НСРОБ.
"Нашият НСРОБ е своеобразно функциониране на основните ценности, заложени в обществото и формирани от нашите вероизповедания. Това, че можем да живеем заедно и да се разбираме, а разбирайки се, преодоляваме страха от различието и се разбираме. България има традиции в това отношение. Ние можем да живеем заедно – това е основното послание. Живеем заедно, работим заедно, смеем се заедно, разказваме си вицове един за друг – това означава, че животът ни е свързал. Всеки има своята уникалност, но този букет от култури е истинското ни богатство" – твърди адв. Грета Ганева, секретар на Обединените евангелски църкви и техен представител в Съвета.
Думи за тазгодишния празник на религиите сподели и доскорошният зам. гл. мюфтия Бирали Мюмюн.
"Празникът идва, за да покаже нашето различие и че въпреки него ние можем да бъдем заедно. Виждаме как всеки изминат ден става все по-важно да бъдем заедно в нашите различия."
Акцент в тазгодишния празник е разположената под купола на Софийското Ларго изложба на арх. Балин Моллов, пресъздал в картини софийските храмове на различните религиозни общности, както и на исторически сгради, свързани с тях.
"Центърът на града, който е бил и център на древна Сердика, има храмове на всички религии. Обикновено казваме, че ние трябва да се гордеем с това. Според мен ние трябва да се чувстваме благословени, защото живеем в място, белязано с много светли неща".
"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..
В Отворено писмо о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от Постановление № 407/22.11.2024 на МС , с което всички..
Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата. Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..
Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..
Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg