Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Чумни нощи" – реквием за империи

Орхан Памук
Снимка: изд. Еднорог

"Чумни нощи" е роман, написан с епичен размах. Нобеловият лауреат, писателят Орхан Памук винаги е различен във всяко свое заглавие – със стилистика, с атмосфера, със сюжет. Той е автор, който след получаването на Нобелова награда започва да пише още по-добре. Не се изчерпва, не спира и продължава да поднася нови и изненадващи с идеите си произведения. 

При един повърхностен анализ първото, което привлича вниманието в "Чумни нощи", е чумната епидемия, връхлетяла един въображаем остров. Но не е само това. 

Романът е историческо-криминален – Орхан Памук поглежда през фокуса на историята към човека и обществото. Може да се нарече исторически – доколкото се развива в началото на ХХ век, фантазен – доколкото действието е на измислен остров, напълно убедително моделиран, и то осезаемо реално. По отношение на изненадващите обрати – много автори на криминални романи могат само да завиждат на тези, с които изобилства сюжетът. Относно епидемията – Памук пише отдавна тази книга и в това отношение може да му бъде вменено и визионерство. Другото интересно е, че в този роман Памук говори с гласа на жена.

Самият Орхан Памук казва в едно интервю, че "Чумни нощи" е неговият най-политически роман след "Сняг". Писателят прави напречен разрез на всевъзможни видове управление на обществото по начин, който надхвърля елементарната публицистика. А когато отгоре се насложи великолепното писане на един талантлив романист като Орхан Памук, тогава имаме неповторима литература, написана с мекота, доброта и искреност.

Най-важното е, че "Чумни нощи" носи подчертана индивидуалност и като всяка книга на Орхан Памук крие много дълбочини. 

Повече разказва в "Артефир" издателката Боряна Джанабетска.

Снимки – изд. Еднорог
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Стоманена трева" в парка Врана

От 25 до 28 юли парк-музей Врана ще бъде преобразен от огромната инсталация " Стоманена трева " , дело на френско артстудио, което я показва у нас по покана на Sofia lights.  "Ние правим колаборация с френските артисти – казва Ясен Гешев, един от създателите на Sofia Lights – някои стоманени треви са по-високи от двайсет метра, гледката е..

публикувано на 23.07.24 в 16:10
 Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Човек от горната земя, който ходи по земята

В епизод 553 "Трамвай по желание" среща своята публика с известния художник и музикант Андрей Янев. През юни столичната галерия "Средец" стана средище на ценителите на философската живопис с изложбата "Освещаване на семената" на Андрей Янев. "Евангелският пласт в творбите е ясен, дори декларативен. Но той трябва да бъде осмислен в самата идея за..

публикувано на 23.07.24 в 15:00

Сценографът - музикант Константин Вълков на гости в "Домът на музите"

В предаването "Домът на музите" гостува сценографът - музикант Константин Вълков. През последните няколко години името му се свързва с различни музикални проекти, които печелят все повече почитатели. Константин е завършил НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" и освен, че музиката е неговата голяма страст, той се определя и като визуален артист. В работата си обича..

публикувано на 23.07.24 в 08:30

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45