"Чумни нощи" е роман, написан с епичен размах. Нобеловият лауреат, писателят Орхан Памук винаги е различен във всяко свое заглавие – със стилистика, с атмосфера, със сюжет. Той е автор, който след получаването на Нобелова награда започва да пише още по-добре. Не се изчерпва, не спира и продължава да поднася нови и изненадващи с идеите си произведения.
При един повърхностен анализ първото, което привлича вниманието в "Чумни нощи", е чумната епидемия, връхлетяла един въображаем остров. Но не е само това.
Романът е историческо-криминален – Орхан Памук поглежда през фокуса на историята към човека и обществото. Може да се нарече исторически – доколкото се развива в началото на ХХ век, фантазен – доколкото действието е на измислен остров, напълно убедително моделиран, и то осезаемо реално. По отношение на изненадващите обрати – много автори на криминални романи могат само да завиждат на тези, с които изобилства сюжетът. Относно епидемията – Памук пише отдавна тази книга и в това отношение може да му бъде вменено и визионерство. Другото интересно е, че в този роман Памук говори с гласа на жена.
Самият Орхан Памук казва в едно интервю, че "Чумни нощи" е неговият най-политически роман след "Сняг". Писателят прави напречен разрез на всевъзможни видове управление на обществото по начин, който надхвърля елементарната публицистика. А когато отгоре се насложи великолепното писане на един талантлив романист като Орхан Памук, тогава имаме неповторима литература, написана с мекота, доброта и искреност.
Най-важното е, че "Чумни нощи" носи подчертана индивидуалност и като всяка книга на Орхан Памук крие много дълбочини.
Повече разказва в "Артефир" издателката Боряна Джанабетска.
Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..
За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg