Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Малко читалище оцелява като туристическа дестинация – как?

| обновено на 26.05.22 в 08:00
3
Снимка: личен архив

От "живите библиотеки“ до живото наследство от бабини времена – как читалището в едно малко градче поддържа интереса към културните традиции от региона?

Читалището в град Момин проход отдавна си е спечелило авторитета на една от най-дейните културни институции в община Костенец. Членовете на екипа му предпочитат да търсят решения за оцеляването си като културна институция, вместо да бездействат, оплаквайки се от предизвикателствата, пред които са изправени всички културни сфери през последните две години.

"След като сме читалище – културна институция, опазила българщината, трябва да продължаваме да я пазим тая българщина, а не да стоим и да чакаме. Работим основно по проекти“, разказва в “Нашият ден“ Бойка Кичукова, която оглавява читалището като секретар през последните 12 години.

Проектите са насочени към опазване и популяризация на специфичното културно наследство на региона. Така екипът на читалището е създал напълно действаща занаятчийска работилница, която оживява характерните за миналото занаяти.

Един от най-характерните сред тях е плетенето на колани на дъска, но са възстановени също тъкачеството, плетената дантела, традиционните за тази етнографска област шарени чорапи и дантелата на кене.

За да стигат до повече деца хора запазените от миналото традиции, читалището решава да добави към дейностите си и туроператорски услуги, чрез които дава възможност повече млади хора да се запознаят отблизо с тях и дори да опитат сръчността си в различни занаяти, кулинарни практики и фолклорни танци.

"В седмицата поне два пъти или три пъти при нас пристигат деца от цяла България които ние запознаваме с нашия местен бит и култура“, разказва още Кичукова.

С книги е свързана и друга инициатива на читалището, озаглавена „Жива библиотека“, в която по-големи деца се обличат като любими герои и разказват на по-малките какво ги е впечатлило най-много в дадена книга или история.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Божана Славкова

Божана Славкова, победителката в Mili Dueli: Провокират ме дребни неща

Божана Славкова, победител в най-големия световен поетичен конкурс Mili Dueli, се превърна в първия български автор, спечелил голямата награда с безапелационните 968 точки . Това отличие тя получи за нейния поетичен филм "Дървото с некролозите", създаден съвместно с Денис Стоянов и Денислав Маринов. Божана Славкова се занимава с поезия, кино,..

обновено на 26.04.24 в 10:17

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10