"Работя в частно училище и понякога имам чувството, че прекарвам повече време с децата, отколкото родителите им. Така получавам информация за това, което ги вълнува направо от кухнята, първично и истинско." – казва Милен Хальов, автор на фантастичната трилогия за Кало Змея, чиято трета част му донесе и поредна награда "Константин Константинов" за принос в книгоиздаването за деца.
Сега Милен Хальов представя новия си роман „В мен“, насочен към тийнейджърска аудитория. "Това е роман за съзряването – казва той – Аз го наричах дълго време грозната книга за красивата страна от живота. Една осмокласничка и един първокурсник и трудните емоции, които бушуват в тази възраст. Това не е от онзи тип поамериканчени истории, които са толкова модерни, а типично българска действителност.
Българският тийнейджър е едно уплашено същество, човек, който си търси мястото и се страхува, че не е достатъчен – в успеха си в училище, в дрехите, които носи, в това, дали е харесван от другия пол. Тези различни щитове и лица са много интересни за изследване. Родителят винаги ще бележи детето си, но за добри и лоши родители е твърде относително да се говори. За тийнейджъра някои неща са големи сътресения, а те всъщност не са толкова важни".
Още за романа в "В мен", който ще се разпространява чрез интернет и за трудната тема за доверието чуйте Милен Хальов в "Какво се случва".
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg