Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За библиотеките – от времето на древността до днес

Проф. д.и.н. Диляна Ботева и Румен Дечев
Снимка: Божидар Любенов

За библиотеките – като своеобразни музеи, съхранили етапите на развитието на човешкото общество и на света, както и за създаването на книгохранилищата-библиотеки – още от периода на Древна Гърция и Древен Рим разказа проф. д.и.н. Диляна Ботева, преподавател в катедра "Стара история, тракология и средновековна история" към Историческия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Тя посочи, че от времето на древността се разполага с огромно количество материали, които свидетелстват за интереса към документиране на миналото и на съвременността. Първите сбирки са документирани още в третото хилядолетие, на територията на Месопотамия – по бреговете на река Ефрат е най-ранната такава документирана сбирка. Съществува и представителна сбирка на територията на Сирия, близо до гр. Алепо. Според нея, един от големите въпроси и до днес в науката по тази тема, е дали първите сбирки, които са документирали събития основно върху глинени таблички, трябва да се разглеждат като архиви или като библиотеки.

Другият събеседник – Румен Дечев, политолог, книгоиздател и журналист – направи анализ на интереса към четенето днес и сподели своето виждане за влиянието на публикациите в Интернет, съвременното книгоиздаване и ролята на библиотеките в днешния ден.

Според г-н Дечев – библиотеката е един извор на знанието, без който човечеството не може да се развива, въпреки, че през вековете отношението към знанието се променя…"Ако се върнем към една от най-старите епохи, тази на архаичните общества, когато още не имало писменост, за нея знаем, че тогава знанието е било сакрално. То е било тайно – било е за посветени, не е било за всички. Имало е едно жреческо съсловие, което е "притежавало" знанието и това му е давало власт. Интересна е човешката история – много неща се променят – радикално се променя обществото, а човешката природа като че ли остава същата, каквато е била преди много хиляди години. Оказва се, че и денс, в нашето супер модерно общество, знанието е власт…!"


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка на Евгени Димитров: Джаз по Витошка (1992)

Духът на софийските улици във фотографска изложба на Евгени Димитров

Фотографът Евгени Димитров представя свои творби в изложбата "Фрагменти от уличната сцена на 90-те". В нея той включва 15 снимки от мозайката на многобройните уловени мигове през този период. Подборът им е почти естествен и включва първите улични музиканти, прославящи България и до днес, смелите копки към прогреса, зараждащите се субкултури,..

публикувано на 09.07.24 в 16:55

Пътищата на Вера Немирова към Рихард Вагнер

Вера Немирова, едно от най-ярките имена в съвременната оперна режисура в Европа, постоянен гост-режисьор на Държавната опера във Варна, представя днес, 9 юли,  в Арт салона на Радио Варна своето творчество, свързано с Рихард Вагнер.  Нейното пристрастие към оперния колос проличава във всяка от сценичните реализации на негови произведения, които тя..

публикувано на 09.07.24 в 16:16

Народният театър "Иван Вазов" с изложба и постановка за 174 години от рождението на Иван Вазов

Днес се навършват 174 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов. По този повод Народният театър, който носи името на писателя, отбелязва годишнината с изложба и постановка.  Драматургът на театъра поетесата Мирела Иванова е организатор на експозицията "Иван Вазов и Народният театър", която се открива днес, 9 юли, в..

публикувано на 09.07.24 в 16:05

"Рождественски камбани" на д-р Стефан Мачев

Стефан Мачев е лекар, завършил медицина в Хумболдовия университет в Берлин, където защитава докторат в Института по съдебна медицина с отличие.  Завръща се в родината и работи в Националната кардиологична болница, като има признати специалности по ангиология, вътрешни болести и образна диагностика.  Пише стихове от младежката си възраст, като е..

публикувано на 09.07.24 в 15:23

Какво представя проектът "Дипломантите"?

Дипломирането, момент, който всички студенти очакват с нетърпение, но когато всъщност настъпи момента идва място на една носталгия за отминалите години и един страх какво следва след това. За втора поредна година проектът на Националната художествена академия "Дипломантите" дава възможност на завършилите студенти от всички специалности да представят..

публикувано на 09.07.24 в 14:51