Едно необичайно събитие предстои в края на настоящата седмица: хорови изпълнения на традиционни български песни в съпровод на екзотични инструменти ще отправи провокация към сетивата на изкушените от музикалния ни фолклор. То ще се състои на 4 юни от 18:00 часа в музея „Земята и хората“.
Това е първи самостоятелен концерт на женския народен хор към Представителен фолклорен ансамбъл "Шевица“. Изпълненията в него са изцяло на основата на традиционния фолклор, като в част от тях певиците от хора ще си партнират с музикантите Георги Маринов – Хорхе (австралийско диджериду), Петър Йорданов – Бъни (хандпан), Деян Петров – Дицата (перкусии), Вилизар Дичев (хавайско укулеле) като илюстрация на вечната колаборация на фолклора на различните етноси по света.
Народният хор допълва облика на фолклорен ансамбъл „Шевица“ от няколко години насам, любопитното е, че повечето от певиците в хора нямат професионален бекграунд зад гърба си. Това обаче не спира и ръководители и хористки да си поставят високи летви и да ги осъществяват усмихнато, изящно и впечатляващо добре.
„Големият ни блян беше „Шевица“ да не е само танцов ансамбъл, а да затворим кръга – споделя главният художественият ръководител на ансамбъла, танцьорът Петър Ангелов, и допълва:
“И преди три години успяхме да го направим, създавайки хор и оркестър. Фундаментите на хора ги постави Нелка Петкова, съпруга на моя преподавател по фолклористика доцент Петков, а след това щафетата я пое Сончето Чакърова, която е абсолютно на моята дължина на вълната и съм много съм щастлив от решението да подам ръка към нея и тя да стане нашият нов диригент“.
На въпроса дали хоровата работа с непрофесионални певци е предизвикателство, диригентът Соня Чакърова отговаря така:
"Когато срещу теб са застанали едни интелигентни, отдадени и – разбира се, талантливи хора, нещата се случват. Понякога по-бавно, понякога с повече репетиции, но наистина се случват, защото всички певици са изключително отдадени“.
Идеята е пеещите „Шевици“ да градят хоровия си облик изцяло на основата на традиционния фолклор, но в същото време да представят пред публиката репертоар, който да се превръща в тяхната визитна картичка със специфичните си особености.
„Винаги съм смятала и мисля, че това ще потвърдят и слушателите, че за музиката и за любовта няма пречки и граници“ – обобщава очакванията си за предстоящия концерт Соня Чакърова, а Петър Ангелов я допълва така:
"Едни световни инструменти ще се влеят и ще акомпанират на нашия традиционен песенен фолклор“.
Повече подробности от разговора – в звуковия файл.
Пиесата "Муа у тупан" от Боян Папазов е първата премиера за новата година във Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Постановката по комедията на големия български драматург, сценарист и режисьор е дело на режисьора Николай Кенаров, когото познаваме и като актьор във варненската трупа. "Тази пиеса е много актуална, според мен. Ние в..
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите на изгубената поезия". Досега Елена Алексиева, Владимир Зарев и Цанко Лалев бяха гости в поредицата. На срещата с Деян Енев тази вечер ще бъде и приятелят и колегата му Бойко Ламбовски – двамата..
"Добро утро! Книжарницата е мъртва! Да живее книжарницата!" Така шеговито в стила си Дани Радичков е огласил промяната, която претърпява книжарницата една книга One Book Bookstore и от днес се превръща в One Book Bookstore – няколко книги. Ето какво пише той в обявата си: "След четири години риене в калта и безсмислени движения се превръщаме в..
"Твоя е истината –/ и моя, и наша, и капка/ не остана от нея", пише в едно от неозаглавените си стихотворения Александър Христов, кръстил новата си стихосбирка "Не". Читателят ще се сблъска с поезия, която не спестява отрицанията си на "древната игра/ на глашатаи и придворни", на фалша и грубостта, които ни обграждат, на обезценяването на думите,..
Изложбата "Фотографът Цочо Бояджиев" се открива днес (15 януари) в Музея на фотографията в Казанлък . Николай Трейман и Александър Иванов ще говорят за фотографското творчество на проф. Бояджиев. След Пловдив 24-те черно-бели фотографии, сред които и една цветна, ще останат в изложбеното пространство до 5 февруари. След това те ще гостуват в..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg