Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Захари Нанков

Танцът като особен вид комуникация

Захари Нанков
Снимка: БНР

В ролята на главен герой в предаването "Нашият ден" влиза Захари Нанков. Той е един от най-емблематичните български танцьори. Но той е и хореограф и преподавател. Роден е в София в „зората на промените“ и се чувства като дете от тази вълнуваща епоха. В целия му род няма никой, който да се е занимавал с танци. Почти на 16 е, когато опитва с уличните танци, на 19 открива класическия танц и постепенно започва да разширява познанията си. Дипломира се в програмите "Гражданска и корпоративна сигурност" и "Археология" в НБУ, а после и като магистър по балетна режисура в АМТИИ в Пловдив. 

Ето какво споделя Захари Нанков: "Любопитството към света трябва да е водещо. Да търсиш винаги начини, да ставаш по-добър, да търсиш нови хоризонти където да се развиваш – дали ще е танцът, дали ще е нещо друго. Това е богатство“. Определя себе си като търсещ, подвижен, позитивен и любопитен. 

По пътя си танцьорът среща чудесни хора и преподаватели, които "отворят много прозорци". Твърди, че всичко това му помага да разбере по-добре танца, защото той е свързан с обществото, с езика на времето, с музиката, с политиката – накратко, с всичко.

 Класическият и уличният танц

"Класическият танц произлиза от двореца, където едно елитарно общество търси начин да се забавлява. Това е начин те да комуникират. Танцът е бил и все още е вид комуникация. Той просто произлиза от различни места. Уличният танц произлиза от улицата, но отново е свързан с хора. Той се ражда в мултикултурна среда", допълва младият танцьор. 

През 2008 г. Захари Нанков създава танцовото студио "Hyphers", чиято основна цел е да развива у младите култура на движение и отношение към изкуството на танца. Вярва, че неговият ментор и учител Цветанка Гергинова е главният виновник за съществуването на школата. Всичко се оказва едно постоянно търсене – на нови идеи, изразни средства, превъплъщения, дори проблеми, които да поставя на сцената.

За магията на танца и мултимедийния танцов пърформанс “TRAPтайм“ 

“TRAPтайм“ търси общото и различното между две наглед много противоположни и отдалечени във времето епохи – Началото на XX век и разцвета на музикалния стил рагтайм и нашето съвремие, погледнато през призмата на “Trap“ музиката и култура. Танцовият пърформанс лавира между документалистиката и дивертисмента, между тренда и въпросите, оставащи с отворен отговор, между забавните рагтаймове и тежките трап бийтове. Танцовият език ще предизвика сетивата с комбинации от американски степ, танцовата пластика, вдъхновена от съвременната култура, и разбира се, от социалния танц и неговата промяна.

На 13 юни от 19.30 часа в Сити Марк арт център престои премиерата на мултимедийния танцов пърформанс “TRAPтайм“ . 

Посланието

"Бъдете добри, бъдете вдъхновени. Давайте любов и тя ще се върне към вас", казва Захари Нанков.

Целия разговор със Захари Нанков можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – НБУ и “TRAPтайм“
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55