Въстанието, уговорено да избухне на 1 юни 1850-а, е най-масовото в новата българска история. Големи групи от селяни от българския северозапад излизат да си търсят правата. Размирното и често враждебно към Цариград управление на Осман Пазвантоглу преди близо половин век във Видин е направило вилаета избухлив, а веянията от запад и северозапад носят дъха на свободомислие и бунт.
Белоградчик, Раковица, Лом, Грамада, Старопатица, Урбабинци и десетки още села въстават и зле въоръжени или изобщо невъоръжени селяни с хиляди се стичат към сборните пунктове. В разговор с историците професор Пламен Митев, професор Росица Градева и Маргарита Радулова от Историческия музей във Видин става дума за причините и последиците от тази голяма и предхождаща Априлското въстание буна.
Какъв е пръстът на Сърбия и особено на Руската империя за подклаждане на желанието за въоръжено въстание, какъв е приносът на унгарците и поляците след Унгарската революция и идването на бежанци във Видин, разказва проф. Градева.
Според професор Пламен Митев ние следва да признаем, че още през 40-те и 50-те на 19-и век имаме наличие на много масово и много организирано движение за национално обособяване.
Маргарита Радулова пък от Видинския исторически музей запознава с интересно свидетелство на жител на Грамада, който не се бои да пише до Високата порта и да разкаже ефектно за притесненията на местното население.
В Раковишкия манастир днес има плоча на събралите се преди въстанието първенци от вилаета, които решават времето и тактиката за радикалното действие, като на плочата пише: "Тук през 1850 г. представители на населението от Северозападна България вземат решение за въставане срещу турските поробители".
Снимки – Уикипедия
Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..
Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..
В навечерието на 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Милена Шаркова от фондация "Емил Шарков" и с Венцеслав Рангелов – спортен деятел, филантроп и съосновател на фондация "Национали 94". Шаркова и Рангелов да двама души с големи сърца, които за поредна година организираха благотворителни събития в подкрепа на децата на загиналите..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта за празничната трапеза. В България една от най-обичаните традиции в новогодишната нощ е приготвянето на баница с късмети. Този обреден десерт символизира надеждата за щастие и успехи през новата..
Вечерта на Нова година не е нужно да премине на масата пред телевизора. За да не ни е скучно, може да изготвим собствена забавна програма. За тържеството ще ви трябват дребни подаръчета, като забавни малки предмети, бонбони и вкусотийки. Помислете също колко човека ще се съберете, ще има ли деца и на каква възраст, какво ще е свободното..
Истории за семейните връзки, приятелството и утехата, която носи природата, побрани в стихове. Общо 59 на брой. Всяко едно от тях е нишка в гоблена на..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта..
По традиция програмата за култура и образование на БНР излъчва директно Новогодишния концерт на Виенската филхармония – едно от най-популярните музикални..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg