Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румъния отложи целевата си дата за присъединяване към еврозоната... Защо?

Членството в еврозоната е една от основните теми в нашето общество тези дни. Готови ли сме за еврозоната, отговаряме ли на условията за приемане в нея, ще ни попречи ли високата инфлация, какво ще стане с доходите ни? Засега България е определила 1 януари 2024 г. като крайна дата за преминаване към еврото, а Хърватия, която последна се присъедини към ЕС през 2013 г., година по-рано – на 1 януари 2023 г.


За разлика от тях Румъния отложи определената си дата за присъединяване към еврозоната. 

Защо Румъния отложи целевата си дата за присъединяване към еврозоната и какво следва от това отлагане? Темата коментира в “Нашият денСофия Георгиева, отговорен редактор в Дирекция Балкани на БТА.

“Румъния очевидно не бърза да се присъединява към еврото. Единственото, в което може би не могат да бъдат обвинени управляващите в Букурещ, е липсата на реализъм. Икономическата ситуация в страната е такава, че практически Румъния няма как да се присъедини в близките години. Каквато и дата да бъде посочена в близко бъдеще, тя няма да бъде реална.

Така че дори в последния официален документ, изпратен от румънското правителство в Брюксел – и правителството, и националната банка не посочват никаква целева дата за присъединяване към еврозоната, отбелязват, че ще съсредоточат усилията си върху социално-икономическото възстановяване от пандемията от Covid-19. И това, което е актуално напоследък, намаляването на отрицателните последици от войната на Русия в Украйна.“

Какви условия трябва да бъдат изпълнени и коя според румънските управляващи е реалната година за присъединяване към еврото? Кои критерии досега е изпълнила Румъния? Как войната в Украйна се отрази на румънската икономика?

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анкета: Коледните празници през очите на децата

За най-малките членове на семейството Бъдни вечер и Коледа са един миг от приказка, в която семейството им е героят, а домът – най-уютното място на света. Може би нетърпеливо броят постните ястия на масата или се опитват да отгатнат какво точно символизират. Някои се скриват под масата, за да чуят шепота на желанията си, докато други очакват..

публикувано на 24.12.24 в 10:25
Сем. Гурдеви

Бъдни вечер у едно българско семейство

Тази вечер всяка запалена свещ разказва история, всяка песен сближава, а всяка звезда на небето носи обещание за топлина, обич и надежда. Бъдни вечер е смях около масата, глътка топъл шоколад, прегръдка, която не казва нищо, но значи всичко. Бъдни вечер е онова тихо чудо, което събира семейството заедно. Времето, когато домът блести не само от..

публикувано на 24.12.24 в 10:05
Магдалена Йоцова

Инициативата "Бъди човек" – да подариш надежда

Защо най-големият подарък на Коледа е това да бъдеш добър – разказва в "Нашият ден" Магдалена Йоцова от гр. Септември, която дарява надежда и топлина на нуждаещите се. Инициативата "Бъди човек" стартира преди около 10 години и обединява все повече съмишленици. Става дума за благотворителна кампания, в която самотните и бедни семейства,..

публикувано на 24.12.24 в 09:11

Коледният дух и Виена – традициите са всичко

Традиционно Виена привлича за декемврийските празници и посрещането на новата година стотици хиляди туристи от цял свят. Изборът на австрийската столица не е случаен, а изпълнен с достатъчно традиции и най-вече – съхранението им, което създава и магичния виенски празничен дух. Тръгваме по маршрута на коледните базари и големите тълпи, по..

публикувано на 24.12.24 в 08:45
Алек, Катя и Кристина Цанови с водещата Мария Мира Христова

Едно музикално семейство и мигът заедно

В навечерието на Светлите празници вратите към душите си, към музиката и дома си, отваря музикалното семейство Цанови. Повод за ефирната среща дава очарователната Кристина Цанова – оркестрант в групата на първи цигулки в Софийската филхармония. Заедно с нея в студиото са: майка ѝ Катя Цанова, оркестрант в групата на първи цигулки в Академичен..

публикувано на 23.12.24 в 14:50