Изложба от гравюри "Образът на Дон Кихот през вековете" се открива в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" на 8 юни. Тя е организирана съвместно от посолството на Испания в България и Националната библиотека.
Изложбата има за цел да представи интерпретациите и съдържанието на творбата на Сервантес от гледна точка на различни култури, които са преосмислили и направили героя свой.
Българската гледна точка, представена чрез издания, съдържащи се във фондовете на библиотеката, които датират от 19 век, е допълнена с представянето на забележителни национални култури като английската, испанската и френската.
В изложбата се открояват три илюстрирани издания от периода 18-19 век. Английското издание е на британеца Т. Смолет, който превежда през 1755 г. книгата на Сервантес от испански и включва илюстрации, дело на Франсис Хейман, гравирани от най-добрите художници от онова време. Испанското издание е на Кралската езикова академия от 1780 г., като илюстрациите са възложени на Антонио Карнисеро и Хосе дел Кастийо, двама от забележителните карикатуристи. Френското издание е от 1863 година на парижкото издателство "Ашет" с известните илюстрации на Гюстав Доре.
Посланикът на Испания в България Н.Пр. Алехандро Поланко Мата колекционира гравюри с образа на Дон Кихот и твърди, че по някакъв начин животът му е свързан с известния герой на Сервантес.
Чуйте повече в звуковия файл.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg