Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приоритет ли е психиатричната помощ?

акад. проф. д-р Дроздстой Стоянов
Снимка: mu-plovdiv.bg

Реформата в психиатричната помощ е сред водещите приоритети за настоящия ръководен екип на Министерството на здравеопазването и за правителството. Предприети са вече и конкретни действия за модернизацията на системата за психично здраве. Предстои сформиране на Национален съвет за психично здраве, който пряко да следи за приетата Национална стратегия за психично здраве. 

Над 28 млн. са предвидени за психиатрична помощ в Плана за развитие и възстановяване. Към Националната стратегия за психично здраве 2021-2030 г. има и план за действие, за който са предвидени 500 млн., които ще бъдат разходвани за реформи в различни области, постепенно преместване на части от болничната помощ.

Ето какво коментира за "Нашият ден“ акад. проф. д-р Дроздстой Стоянов, ръководител на катедра "Психиатрия" в Медицинския университет в Пловдив, член на работната група, изготвяща Националната стратегия за психично здраве, член на Експертния съвет по психиатрия:

Какво означава психиатричната помощ да бъде приоритет на държавата? 

"За да бъде приоритет за държавната политика в сектор "Здравеопазване" психичното здраве, означава постоянна управленска, а не само ресурсна инвестиция в реорганизация и модернизация на системата за обслужване. Да не бъде приоритет означава периодично в условията на публични скандали да се влагат средства в материалната база в авариен порядък.

В рамките на година трябваше да бъде направена оценка на психиатричните служби в страната, за да се установят точните нужди от реформи, но по ред причини това не се случи.  

Средствата по Плана за възстановяване и развитие по подразбиране се отпускат срещу реформи. Те не могат да бъдат опуснати безразборно, а и целево, без дадения сектор да има оптимизация, което означава и административно реформиране“, допълва  акад. проф. д-р Дроздстой Стоянов.

Психично здраве

"В областта на психиатричната помощ очакваните реформи имат структурен характер, което означава изграждане на нова инфраструктура и замяна на сега съществуващата, която да установи деинституализация и грижа в общността. Това не е просто реорганизиране на институционални връзки на съществуващи юридически лица. Това е създаване на нови юридически субекти с различен капацитет, оборудването им, предоставянето на достъп до иновативна технология за диагностика и лечение. Това е създаване на съвсем нова обучителна система за професионалисти“, подчертава психиатърът.  

До първи юли трябва да бъде конституриан Съветът по психично здраве. 

Цялото интервю с акад. проф. д-р Дроздстой Стоянов проф. д-р Дроздстой Стоянов – чуйте в звуковия файл.

Акад. проф. д-р Дроздстой Стоянов е завършил МУ-София, специализирал е в Университета в Питсбърг, САЩ, Университетите в Оксфорд и Централен Ланкашир, Великобритания и Университета в Базел, Швейцария. Научен сътрудник в Центърa за ценност-основана практика в здравеопaзването и социалните грижи, Колеж Сейнт Кейтрин, Оксфорд. Гост-лектор в Университетите в Копенхаген (2015), Виена (2017) и Берген (2018). Вицепрезидент на Европейското дружество за личност-центрирана медицина (2013-), Зам.-председател на специализираната група по философия в Кралския Колеж на психиатрите, Лондон (2012-); член на секцията по философия и хуманитарни науки на Световната психиатрична асоциация (от 2008), български делегат в секцията по психиатрия на Европейския съюз на медицинските специалисти (от 2018).

International Distinguished Fellow, American Psychiatric Association (2018). Има над 160 публикации, сред които шест монографии и три учебника за студенти, с повече от 600 положителни цитирания.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40