Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архитект Мартин Микуш

Новият “Баухаус“ или преосмислянето на отношението към средата

До 12 юни в белгийската столица се провежда фестивалът "Новият европейски Баухаус ". Предвидени са разнообразни събития, които ще показват концепциите на Европейската комисия, взаимно със експерти от разнообразни сфери, за промяна на пространството. Фестивалът е част от дейностите за разпространение на “Европейския зелен пакт".

Стилът Баухаус, който буквално означава "къща за строителство“, се изразява в създаването на предмети и сгради с достъпен дизайн.

Тази е школа за дизайн, приложни изкуства и архитектура е основана през 1919 г. във Ваймар от Валтер Гропиус.

В края на 2020 година председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен лансира инициативата за новото европейско "Баухаус“ движение.

Инициативата се основава на културата, образованието, науката и иновациите в Европа, за да превърне обещанието на Европейския зелен пакт в подобрения за нашето ежедневие.

До 2023 година се предвижда реализирането на няколко нови европейски проекти "Баухаус“ в различни държави-членки на ЕС, които да бъдат посветени на устойчивост, съчетана с изкуство и култура.

Всеки един от проектите ще има свой специфичен фокус, като например: използването на естествени строителни материали, енергийна ефективност, дигитални иновации за ефективно използване на ресурси и др.

Иронията е, че "Баухаус“ е роден в друга среда. То е спонтанно формирование на интелектуалци, които са били в уникалния исторически момент. Докато сега новият европейски Баухаус е инициатива на една мегаструктура – ЕС, споделя в "Нашият ден" архитект Мартин Микуш.

"Реките на София“ е българският финалист в наградите на Европейската комисия "Нов европейски Баухаус".

Проектът е на фондация "Колективът" и единственият български участник в надпреварата. Той акцентира върху дългосрочна инициатива за подобряване на състоянието на реките, които минават през центъра на столицата.

Перловската и Владайска река носят чиста вода от Витоша в самото сърце на столицата. Бреговете им са недостъпни за хората, откакто са канализирани в корита от дялан камък през 40-те години на миналия век.

Така реките разделят градското пространство и остават мъртва зона, която хората избягват, вместо да служат като парк и да осигуряват възможност за връзка на хората с природата в града.

Основен проблем е замърсяването на реките поради смесване на дъждовни води със софийската канализация. 

"Ние не можем да избягаме от елементите на средата. Няма град, който да е изцяло урбанизиран и да е здравословен. София все още има шанса да си върне естествената среда, защото тя все още присъства. Реките са прекрасен претекст да се разшири тази връзка между застроената среда и естествения ред. Идеята за линейни паркове по реките на София е чудесна", допълва архитектът. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – @BEDA 

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13
Рибарят Тотко Ропотамски

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като..

обновено на 26.07.24 в 10:08