Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Онлайн арбитраж и медиация – особености и специфика

Онлайн арбитраж и медиация. Особености и специфика? Какви казуси и дела подлежат на онлайн арбитраж и медиация? Плюсове и минуси. Бързи, достъпни и ефективни – бъдещето на арбитража и медиацията като способи за извънсъдебни споразумения?

Проф. Таня Йосифова, експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, консултант на предаването "Законът и Темида", коментира темата:

Прилики и разлики между арбитраж и медиация?

"Първо – приликите. И арбитражът, и медиацията са способи за извънсъдебно решаване на спорове. Техните предимства са признати в цял свят. Арбитражът има тази особеност, че неговото решение е задължително за страните по спора и се приравнява на решението на държавния съд. При медиацията страните избират медиатор/медиатори, които да ги подпомогнат да постигнат споразумение. Ако бъде постигнато такова, подлежи на одобрение от Районния съд в едно охранително производство. Но и двете производства – арбитражното и медиацията – имат още едно предимство. Те се развиват в строго конфиденциална среда, за разлика от държавното правосъдие, което е публично по принцип. Тази конфиденциална среда спомага за добрите отношения между страните. У нас все още като че ли не се наблюдава тази популярност, която би следвало да имат арбитражът и медиацията."

Негативи

"За негативи можем да говорим единствено ако съответната институция/съответният арбитър е недобросъвестен и решава неарбитруеми спорове. Би трябвало да се засили контролът, за да не се хвърля сянка върху останалите арбитражи, които действат законосъобразно и морално."

За колко време приключва арбитражът и за колко – медиацията?

"Отговорът зависи от сложността на делото, назначените експертизи, трудностите във връзка и с призоваването... Средно за нашия арбитраж – между 6 и 9 месеца. В арбитража производството е едноинстанционно, а не както в държавния съд – още едно предимство."

Какви казуси могат да бъдат решени посредством арбитраж и медиация?

"В Закона за международния търговски арбитраж и в Гражданския процесуален кодекс е очертана предметната рамка на арбитражните производства. Това са имуществени отношения, предимно търговски отношения, защото от 2017 г., когато беше направена една реформа в Гражданския процесуален кодекс, потребителските спорове вече не могат да бъдат отнасяни пред арбитраж. Трудови спорове, семейни спорове, спорове относно вещни права и владения – също не могат да бъдат отнасяни към арбитраж. По отношение на медиацията – там нямаме такова ограничение." 

Онлайн платформите при арбитража и медиацията

"Това е интересна тема. Пандемията показа, че можем да използваме дигиталните технологии от всяка точка на света. В този смисъл използването на онлайн платформи, което вече е факт, ще направи арбитража и медиацията много по-достъпни и лесни за използване от субектите. Ние в Арбитражния съд към БСК сме в процес на изграждане на такива платформи – те са лесни и достъпни, обществото вече свикна с използването на онлайн платформи. Те ще спестят време, средства и усилия. В същото време няма да пострада качеството на правораздаването."

Да стане ли медиацията задължителен способ за решаването на някои видове спорове, казуси и дела; Ще има ли в бъдеще по-голям интерес към извънсъдебното решаване на спорове в България; Каква е спецификата на Арбитражния съд към БСК; интересни казуси от практиката на проф. Таня Йосифова – чуйте отговорите от звуковия файл.

Снимка – БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30