През месец юни в “Клуб на пътешественика“ на “Нашият ден“ ви срещаме с журналисти и писатели разказвачи, свързани основно с ABUJET (Българската асоциация на журналистите и писателите по туризма).
“Антология на миражите“ е сборник, в който гидове са български журналисти и пътешественици.
Прочути водопади, храмове, кули, крепости, круизи, великолепия на изкуството, пирамиди, паметници, фиорди, коралови рифове, стародавни легенди от вечните градове, тюркоазени брегове, плажове и миражи, случили се наяве, се въртят като виенско колело пред погледа на читателя. Доверете се на журналистите, които познавате от екрана, радиото, печата, уебсайтовете, да ви поведат в четирите посоки на света.
“Преди да напишеш колко е хубав светът, трябва да тръгнем от това да познаваме собствената си страна, да сме обиколили собствената си родина, и да познаваме българското културно наследство. След това ще имаме база за сравнение“, казва в “Нашият ден“ Соня Алексиева и допълва:
“Често се учудваме колко красиви места и обекти има в България и защо не познаваме този и онзи маршрут и не сме влизали в този манастир. Защо се изненадваме от красивата природа на България?
Самите ние не познаваме добре страната, но и негативните дългогодишни кампании повлияха доста. Твърде много се съсредоточаваме в негативното, а не търсим начин как да излезем от кризата. Факт е, че България показва и специализиран туризъм, но колко често пишем и говорим за това. Над 300 са само събитията в културния календар на България по отношение на фестивали, възстановки, празници и конкурси, изложби, нека по-често пишем за тях.“
“Колко много българи откриха покрай пандемията именно специализираните видове туризъм, откриха вътрешния туризъм, откриха българските села, къщите за гости и българските планини “
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
ХХ век все още не е дошъл в Стария град на Бухара, да не говорим за ХХІ, а макар началото на града да се губи нейде във времето, това не възпря местните власти да честват през 1997 г. 2500-годишния юбилей на Бухара.
Подобно на Самарканд и Хива, Бухара е един от градовете по легендарния Път на коприната, но за разлика от своите съседи, той е избягнал разрастването си в модерен град (като Самарканд), както и свръхконсервирането дотам, че животът да бъде напълно изцеден от него (както е в Хива).
“Целта е, докато сме на земята, да получим повече познания, повече опитност, да усвоим това, което другите могат и знаят и са ни дали като пример“, казва в “Нашият ден“ Милена Хлебарова.
Приличното и неприличното в чуждата култура – как да избегнем неловки ситуации?
“Най-вече чрез обучение. У нас при всеки повод – радостен или тъжен – носим цветя. Докато в Гърция, която е толкова близо до нас, не се носят цветя за сватба и рожден ден. Прието е цветята да присъстват на масата.
Дори стойката, усмивката и начинът, по който гледаш, трябва да е съобразен, за да имаш успех. Защото само една усмивка, отваря врата, но и едно замълчаване може да бъде положително в определена ситуация.“
Защо Узбекистан?
“Направи ми силно впечатление, тази част на Азия е много интересна, освен това е люлка на цивилизацията. Това е място, което те грабва още от първия път. Като слезеш от самолета, виждаш, че светът е различен в очите на хората и хората те виждат с други очи.
Мисълта, че ти си на земя, която е свещена и е дала много за нашата култура, ме обгърна, създаде в мен едно прекрасно виждане за нещата. Тези емоции преляха в думи, които създадоха пътеписът.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg