Едно изискано преживяване с изкуството на виенската класика предлага на своите слушатели предаването "Студио "Музика" на програма "Христо Ботев" във вторник, 14 юни от 19.30 часа. Предаването е посветено на Йозеф Хайдн, защото през 2022 г. музикалният свят чества 290 години от рождението на композитора.
Йозеф Хайдн е определян като основоположник на виенската класика не само поради това, че чисто хронологично той е най-ранният представител на тази величава епоха в музикалната история, но преди всичко заради характера и значимостта на творческото му наследство. През своя плодотворен житейски път Хайдн работи във всички познати по неговото време жанрове: 24 опери, 14 меси, 6 оратории и изключително много инструментална музика. Той е автор и на 104 номерирани симфонии. В областта на камерната музика основно място заемат струнните му квартети (над 80 на брой). Създава инструментални концерти за почти всички популярни в онази епоха инструменти и няколко десетки солови клавирни творби, сред които централно място заемат клавирните сонати. Музиката на Хайдн поставя началото на пътищата към създаването на нови жанрове и форми в изкуството, чертае нови хоризонти на развитие, към които по-късно ще се стремят Волфганг Амадеус Моцарт (с него Хайдн поддържа близко приятелство) и Лудвиг ван Бетовен (на когото Хайдн е учител и покровител във Виена).
Заслугата на Хайдн в развитието и утвърждаването на струнния квартет като форма на камерно музициране, която ще получи изключителен подем не само в творчеството на великите му съвременници Моцарт и Бетовен, но и на композиторите от следващите епохи, дава основание той да бъде наричан "баща на струнния квартет". А неговият принос в развитието на сонатно-симфоничния цикъл не само като форма, но и като музикално съдържание вдъхновява както съвременниците му, така и представителите на следващите генерации да го провъзгласят за "баща на виенската класическа симфония", независимо че хронологично Хайдн не е първият композитор, създавал произведения, наричани симфонии.
Зрелите творби на Хайдн извеждат до най-висша степен на съвършенство принципите на класическия музикален език, който при него представлява синтез от гъвкаво вплетени в музикалната тъкан структурни елементи, а това от своя страна създава усещане за ненарушимото единство между форма и съдържание. Това намира израз в произведенията на Хайдн във всички жанрове, в които той твори, но особено ярко то се проявява в инструменталната му музика. Затова в предаването някои от най-известните му опуси в тази сфера ще прозвучат в изпълнение на български и световни инструменталисти, а пътеводители в музикалния свят на Хайдн са изявени наши музиканти - изпълнители и педагози: доц. д-р Елена Дикова, д-р Стоимен Пеев, Теодора Атанасова и Светлана Анчева.
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в колаборация с цигуларката Анна-Мария Тамахкярова, позната като ANIMA. "Несломен" се казва и първата песен от албума, която има кънтри-етно звучене. "Тази дума отговаря на много неща и по някакъв начин ще..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор на спектакъла е Николай Гундеров, познат на публиката с неподправения си почерк в жанра комедия. Той е и сценарист на новия текст по пиесата на Добри Войников, където героите са поставени в..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg