Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български музиканти говорят за творчеството на Йозеф Хайдн

Йозеф Хайдн, портрет от Томас Харди
Снимка: Wikimedia

Едно изискано преживяване с изкуството на виенската класика предлага на своите слушатели предаването "Студио "Музика" на програма "Христо Ботев" във вторник, 14 юни от 19.30 часа. Предаването е посветено на Йозеф Хайдн, защото през 2022 г. музикалният свят чества 290 години от рождението на композитора.

Йозеф Хайдн е определян като основоположник на виенската класика не само поради това, че чисто хронологично той е най-ранният представител на тази величава епоха в музикалната история, но преди всичко заради характера и значимостта на творческото му наследство. През своя плодотворен житейски път Хайдн работи във всички познати по неговото време жанрове: 24 опери, 14 меси, 6 оратории и изключително много инструментална музика. Той е автор и на 104 номерирани симфонии. В областта на камерната музика основно място заемат струнните му квартети (над 80 на брой). Създава инструментални концерти за почти всички популярни в онази епоха инструменти и няколко десетки солови клавирни творби, сред които централно място заемат клавирните сонати. Музиката на Хайдн поставя началото на пътищата към създаването на нови жанрове и форми в изкуството, чертае нови хоризонти на развитие, към които по-късно ще се стремят Волфганг Амадеус Моцарт (с него Хайдн поддържа близко приятелство) и Лудвиг ван Бетовен (на когото Хайдн е учител и покровител във Виена).

Заслугата на Хайдн в развитието и утвърждаването на струнния квартет като форма на камерно музициране, която ще получи изключителен подем не само в творчеството на великите му съвременници Моцарт и Бетовен, но и на композиторите от следващите епохи, дава основание той да бъде наричан "баща на струнния квартет". А неговият принос в развитието на сонатно-симфоничния цикъл не само като форма, но и като музикално съдържание вдъхновява както съвременниците му, така и представителите на следващите генерации да го провъзгласят за "баща на виенската класическа симфония", независимо че хронологично Хайдн не е първият композитор, създавал произведения, наричани симфонии.

Зрелите творби на Хайдн извеждат до най-висша степен на съвършенство принципите на класическия музикален език, който при него представлява синтез от гъвкаво вплетени в музикалната тъкан структурни елементи, а това от своя страна създава усещане за ненарушимото единство между форма и съдържание. Това намира израз в произведенията на Хайдн във всички жанрове, в които той твори, но особено ярко то се проявява в инструменталната му музика. Затова в предаването някои от най-известните му опуси в тази сфера ще прозвучат в изпълнение на български и световни инструменталисти, а пътеводители в музикалния свят на Хайдн са изявени наши музиканти - изпълнители и педагози: доц. д-р Елена Дикова, д-р Стоимен Пеев, Теодора Атанасова и Светлана Анчева.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аксепт", "Мистър Биг" и "Дийп Пърпъл" с букет хитове и нови албуми хедлайн в афиша на "Мидалидаре"

Хоп – ето ни вече на терен в Долината на виното, с. Могилово, община Чирпан, нямаме търпение да рокясаме. Четвъртото издание на Midalidare Rock In The Wine Valley ще се проведе от 12 юли (петък) до 14 юли (неделя). Гаранция за погото и доброто настроение за подобно събитие на открито е не само лятото и бирата, пардон – виното, а преди всичко афишът...

публикувано на 08.07.24 в 16:20

В Брюксел аплодират оперни звезди от Полша и Италия в новата постановка на "Турандот"

Тази година музикалната общественост отбелязва стогодишнината от смъртта на бележития оперен композитор Джакомо Пучини. Водещият белгийски театър "Ла Моне" не можеше да подмине тази кръгла годишнина и предложи за финал на сезона нова постановка на последната творба на Пучини – "Турандот". Още повече, че Брюксел е градът, в който композиторът прекарва..

публикувано на 07.07.24 в 08:05

Вердиевите "Сицилиански вечерни" на сцената на Виенската държавна опера

"В постановката от 13 януари 2024 година Игор Головатенко в ролята на Монфорте не само интерпретира въздействащо мелодиите на Верди, но и конфликта между политиката и бащинския дълг. За разлика от него специалистът по белканто Джон Озбърн има малко пространство за извява в ролята на Ариго, и не показва апломба, с който обикновено блести в роли от..

публикувано на 06.07.24 в 07:55

Arbanassi Summer Music събира почитатели на камерната музика

Предстои 14-ото издание на Arbanassi Summer Music от 7 до 12 юли в архитектурния резерват Арбанаси. Организират го контрабасистката Юлита Фъсева и нейният съпруг обоистът Димитри Местдаг. Двамата живеят и работят в Белгия, но оценяват магията на Арбанаси и възможността да правят бутиков фестивал, заобиколени от приятели и съмишленици. "Специалното в..

публикувано на 05.07.24 в 17:05
Константин Илиевски и Симфоничния оркестър на БНР

Последен концерт от сезона на радиосимфониците

Интересен, динамичен, разнообразен бе сезон 2023/2024 на Симфоничния оркестър на БНР. Новият главен диригент на състава Константин Илиевски предложи цялостна концертна програма, в която бе дадено преимущество на някои от най-обещаващите млади български музиканти, оркестър и публика се срещнаха с нови солисти и диригенти, почетени бяха годишнини на..

публикувано на 05.07.24 в 13:10