Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Глаголицата в кирилски ръкописи или изследователят като детектив

Снимка: Wikimedia

Ако за нас днес е извън всяко съмнение, че първо е създадена глаголицата от св. Кирил, а кирилицата – след нея от ученици на двамата славянски първоучители, то невинаги е било така. Едва в края на XIX век учените установяват първенството на глаголическата азбука. Спорове предизвиква и въпросът къде тя се запазва до по-късно – в Източна или в Западна България.

Не е много широкоизвестен и фактът, че двете славянски азбуки се употребяват паралелно в продължение на повече от век. Така или иначе от края на IX век глаголическите ръкописи започват да се преписват и транслитерират на кирилица. Глаголицата постепенно излиза от употреба, но в преписите на първите преводни или по-рядко оригинални старобългарски текстове се наблюдава един интересен факт. Отделни букви, думи или фрази в кирилските текстове са глаголически. Става въпрос не само за така наречените приписки в полетата на страниците, но и за части от самите текстове.

Какво може да е обяснението за тези вписвания на по-старата и вече позната на малцина азбука – чуйте предположенията на доц. Явор Милтенов, историк на езика, носител на наградата "Питагор" на Министерството на науката и образованието.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Боряна Делийска

"За здравето" – 2024 година

Аналитично, критично и с чувство за хумор подходихме към свършеното от екипа през отминаващата година. В това усилие ни помогна проф. Боряна Делийска, която бе в центъра на дискусията с любимата ѝ професионална тема – нефрология и здравето на бъбреците. Започнахме с дискусионния въпрос – колко течности трябва да поема здравият организъм в денонощие?..

публикувано на 26.12.24 в 12:45
Храм „Рождество Христово“ и Софийската синагога

Рождество и Ханука

Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите   посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..

публикувано на 25.12.24 в 09:45

При Дядо Коледа… през август

По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки,   ще ви представим родината на щедрия старец през  противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..

публикувано на 24.12.24 в 18:10

Разказвачи "връщат" приказката на възрастните

Следобедът в очакване на Бъдни вечер е приказно време, тъкмо за разказване на истории. В предаването "За думите" гостуват три разказвачки на приказки – Ценка Кучева, Цветомира Гергинова и Гергана Николова, част от група разказвачи, захванали се да "върнат" приказките в живота на съвременните хора. Български народни приказки, епични песни, авторски..

публикувано на 24.12.24 в 12:50
Александра Русева, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Невена Георгиева и Дарина Ангелова

Студенти коментират думите на 2024 година

Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..

публикувано на 24.12.24 в 11:05