Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Грузинци пяха на арамейски в Бачковския манастир

Асирийският отец Серафим е един от двамата в света, които изпълняват музика на езика на Христос

4
Снимка: Магдалена Гигова

Сирийското градче Маалюля се намира в пазвата на пролом, разсякъл на две планината Каламон. В скалния процеп проблясват бели къщи със сини капаци на прозорците, куполите на десетки църкви и минарета. Името Маалюля означава "вход" на древния арамейски език, на който е проповядвал Христос. Невероятно, но съвременните жители на градчето разговарят на него помежду си. Той се заражда преди 3000 години в древните юдейски земи. Измества староеврейския – иврит, и се разпространява в Персия, Асирия и Вавилон, за да се превърне с раждането на Божия син в най-свещения сред всички езици. Това е езикът, на който първите християни говорели и пишели.

В Бачковския манастир записах изпълнението на отец Серафим – един от двамата в света, които пеят на арамейски, благодарение на посланика на Грузия, Нейно Превъзходителство Тамара Лилуашвили. Величкият епископСионий и Гурджаанският епископ Андрей от грузинската православна църка служиха заедно в Бачковската обител. За първи път от векове под купола на църквата там звучаха грузински песнопения.


Бачковският манастир "Успение Богородично" не е избран случайно. Той е основан през 1083 година от грузинския пълководец Григорий Бакуриани, велик доместик на западните войски на византийския император Алексий Първи Комнин.

От времето на цар Иван Александър там не се бе чувала грузинска реч.

Двамата архиереи бяха вокално подкрепени от отец Серафим и неговия хор, пристигнали специално за тържествата.

Гостите разгледаха обителта и научиха любопитни подробности за нейната история. След църковната служба под благосклонния взор на чудотворната икона на Света Богородица, започна концертът с мистичната космическа музика в реставрирана зала с невероятна акустика. Отец Серафим е грузински монах от асирийски произход. Радва се на изключителна популярност и в интернет, защото изпълнява повечето си песнопения на древния арамейски език.

Н. Пр. Тамара Лилуашвили и отец Серафим
Историята на самия свещенослужител също е необичайна. Той е женен, баща на три деца и четирикратен шампион на Грузия по източни бойни изкуства. Промяната настъпва, когато бременната му съпруга се разболява и лекарите не дават надежда нито за нея, нито за бебето. Бит Хариби, както е асирийското име на отеца, я завежда при гроба на светия старец и лечител Гавраил. Помолил се за здраве и обещал, че ако жена му и неродената дъщеря оцелеят, той ще се подстриже за монах. Като по чудо и двете оздравели само за една нощ. Той, разбира се, забравил за своя обет, но Бог намерила начин да му го припомни чрез една монахиня.

В момента отец Серафим живее в построен от него манастир в село Дзвели Канда, чиито жители говорят на арамейски. Асирийската общност там наброява над две хиляди души.

Неговият полифоничен хор с ангелски гласове много пътува по света, участва в конкурси и не изпълнява единствено старинна църковна музика. Повечето от песните са съвременни, дело на отец Серафим, но текстът им е на арамейски.

Гостите на Н. Пр. Тамара Лилуашвили потънаха в изумителната музика, която обгръща душата като свещен воал и я възвисява.


Снимки и видео: Магдалена Гигова


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20