Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

15 юни – Световен ден на вятъра

Габриела Тодорова: Вятърът е най-евтиният енергиен ресурс

Снимка: БНР, архив

На 15 юни отбелязваме Световния ден на вятъра. Това е ден за преоткриване на вятъра, неговата сила и възможности, с които може да промени нашия свят.

Европейската асоциация за вятърна енергия (EWEA) и Световният съвет за вятърна енергия (GWEC) координират Световния ден на вятъра чрез мрежа от партньори. Партньор за България е Асоциацията на производителите на екологична енергия.

Световният ден на вятъра е ден за откриването на работата, която са свършили пионерите по света. В повече от 75 страни в целия свят работят вятърни паркове, които произвеждат енергия от чист и възобновяем източник.

Предимствата на вятърната енергия 

“Искам да изтъкна не толкова очевидните ползи на вятърната енергия, които са факт. Вятърът е един от най-бързо развиващи се енергийни източници и се очаква да бъде съществена част от новоинсталираните капацитети през следващото десетилетие“, казва в “Нашият ден “Габриела Тодорова, административен директор на Българската ветроенергийна асоциация, и допълва:

“Данните от предходната година сочат, че вятърната енергия е устойчива на кризата, свързана с Covid-19. Въпреки пандемията секторът допринася 37 млрд. евро към БВП на ЕС и наема над 300 000 работници.

Вятърът е най-евтиният енергиен ресурс, който намалява зависимостта от вноса на енергия. Вятърната енергия отделя нула въглеродни, серни и азотни окиси, а вятърните проекти не консумират почти никаква вода.

Въглеродният отпечатък на вятърните проекти е незначителен, като данни, една турбина изплаща емисиите от целия си жизнен цикъл за период между 6 и 9 месеца.

Проектите във вятърната енергия влияят изцяло позитивно върху местните общности, трябва да бъде акцентирано върху този факт. Те насочват ресурси в отдалечени райони, които са с ниска инвестиционна активност.

Също така вятърните паркове функционират в гарантирана симбиоза с всички други икономически сектори и работят в съответствие в биоразнообразието и защита на околната среда.“

България

“България е в благоприятната позиция да има значителен ресурс от вятър и слънце за изграждане на вятърни електроцентрали. Към настоящия момент у нас има 707 мегавата инсталирана мощност от вятърна енергия. Инвеститорският интерес е сериозен. В момента сме в процес на разработване на около 4000 мегавата нови вятърни проекти. 

Изоставаме от другите страни в ЕС от гледна точка на това, че имаме съществен ресурс, но не го оползотворяваме функционално“, посочва още тя.

Разрешителен режим на строеж на ветропаркове

“Редица административни бариери продължават да забавят реализирането на нови проекти от вятърна енергия. Това е проблем, идентифициран и на ниво ЕС. Необходимо условие е да бъде опростена и съкратена процедурата по издаване на разрешителни. Ние, от Българската ветроенергийна асоциация, апелираме към ускорени законодателни и нормативни промени, които да премахнат редица несъответствия с дадени европейски насоки ида облекчат разрешителния режим на национално ниво. Целта е да се оптимизират процедурите по присъединяване на нови вятърни мощности и такива, които удължават полезния си живот и въвеждат нови по-ефективни технологии.

Трябва да се насърчат и ускорят инвестиционните намерения в страната. Райони със сериозен ветрови потенциал в България са Северна и Източна България“, казва още Габриела Тодорова.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39