Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

15 юни – Световен ден на вятъра

Габриела Тодорова: Вятърът е най-евтиният енергиен ресурс

Снимка: БНР, архив

На 15 юни отбелязваме Световния ден на вятъра. Това е ден за преоткриване на вятъра, неговата сила и възможности, с които може да промени нашия свят.

Европейската асоциация за вятърна енергия (EWEA) и Световният съвет за вятърна енергия (GWEC) координират Световния ден на вятъра чрез мрежа от партньори. Партньор за България е Асоциацията на производителите на екологична енергия.

Световният ден на вятъра е ден за откриването на работата, която са свършили пионерите по света. В повече от 75 страни в целия свят работят вятърни паркове, които произвеждат енергия от чист и възобновяем източник.

Предимствата на вятърната енергия 

“Искам да изтъкна не толкова очевидните ползи на вятърната енергия, които са факт. Вятърът е един от най-бързо развиващи се енергийни източници и се очаква да бъде съществена част от новоинсталираните капацитети през следващото десетилетие“, казва в “Нашият ден “Габриела Тодорова, административен директор на Българската ветроенергийна асоциация, и допълва:

“Данните от предходната година сочат, че вятърната енергия е устойчива на кризата, свързана с Covid-19. Въпреки пандемията секторът допринася 37 млрд. евро към БВП на ЕС и наема над 300 000 работници.

Вятърът е най-евтиният енергиен ресурс, който намалява зависимостта от вноса на енергия. Вятърната енергия отделя нула въглеродни, серни и азотни окиси, а вятърните проекти не консумират почти никаква вода.

Въглеродният отпечатък на вятърните проекти е незначителен, като данни, една турбина изплаща емисиите от целия си жизнен цикъл за период между 6 и 9 месеца.

Проектите във вятърната енергия влияят изцяло позитивно върху местните общности, трябва да бъде акцентирано върху този факт. Те насочват ресурси в отдалечени райони, които са с ниска инвестиционна активност.

Също така вятърните паркове функционират в гарантирана симбиоза с всички други икономически сектори и работят в съответствие в биоразнообразието и защита на околната среда.“

България

“България е в благоприятната позиция да има значителен ресурс от вятър и слънце за изграждане на вятърни електроцентрали. Към настоящия момент у нас има 707 мегавата инсталирана мощност от вятърна енергия. Инвеститорският интерес е сериозен. В момента сме в процес на разработване на около 4000 мегавата нови вятърни проекти. 

Изоставаме от другите страни в ЕС от гледна точка на това, че имаме съществен ресурс, но не го оползотворяваме функционално“, посочва още тя.

Разрешителен режим на строеж на ветропаркове

“Редица административни бариери продължават да забавят реализирането на нови проекти от вятърна енергия. Това е проблем, идентифициран и на ниво ЕС. Необходимо условие е да бъде опростена и съкратена процедурата по издаване на разрешителни. Ние, от Българската ветроенергийна асоциация, апелираме към ускорени законодателни и нормативни промени, които да премахнат редица несъответствия с дадени европейски насоки ида облекчат разрешителния режим на национално ниво. Целта е да се оптимизират процедурите по присъединяване на нови вятърни мощности и такива, които удължават полезния си живот и въвеждат нови по-ефективни технологии.

Трябва да се насърчат и ускорят инвестиционните намерения в страната. Райони със сериозен ветрови потенциал в България са Северна и Източна България“, казва още Габриела Тодорова.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35