Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ирина Матеева:

Вятърните електроцентрали могат да бъдат препятствие за мигриращите птици

Възобновяема енергия не е равнозначно на екологична

Снимка: bspb.org

На днешния 15 юни отбелязваме Световния ден на вятъра. Това е ден за преоткриване на вятъра, неговата сила и възможности, с които може да промени нашия свят.

Вятърът е най-евтиният енергиен източник, той може да има огромни ползи за енергетиката и хората, но препречването на пътя му, може да има опасни последствия за птиците.

“Вятърът е много важен аспект за миграцията на птиците и едновременно с това препятствие. Реещите птици са големи, те използват въздушните течения, за да преминават огромни разстояния, но в условия на вятър те не са напълно контролируеми. Съоръжения като ветроенергийните, високи кули, включително и електропроводите, могат да бъдат препятствие на пътя на мигриращите птици“, казва в “Нашият ден“ Ирина Матеева от Българското дружество за защита на птиците и допълва:

“Трябва да си дадем сметка, че възобновяема енергия не е равнозначно на екологична енергия. Различните типове възобновяема енергия имат своя отпечатък и водят до определен вид щети на биологичното разнообразие и на природата“, подчертава Матеева и пояснява:

“Опазване и възстановяване на биоразнообразието е другият крайъгълен камък, освен енергийна ефективност, в “Зелената сделка“. Екосистемите всъщност са най-големият и най-силният балансьор на климатичните промени. Когато говорим за възобновяема енергия, развитие и т.н., трябва да са ни ясни няколко неща.

Добре е енергията да бъде произвеждана близо до потребителя. Много е важна и енергийната ефективност. Не е важно да имаме максимална енергия, за нас е важно да имаме постоянен поток, за да можем да осигуряваме потребителите.

Има и технически изисквания – на места има повече вятър, на други – повече слънце.“


Можем ли да говорим за безопасна енергия?

“Трябва да се експлоатират първо тези източници на енергия, които не нанасят щети върху природата.

Безопасна вятърна енергия може да съществува, когато самите ветроенергийни съоръжения не причиняват смъртност и прогонващ ефект на птиците. В момента технологията, която е канализирана и е масова, е опасна за птици и прилепи. Затова единственият начин, за да се предотвратят значителните въздействия върху птици и прилепи, е изначално да се поставят ветрогенераторите на територии, които не са чувствителни за тези видове.

През 2013 г., когато се направи картата за чувствителните зони, бяха посочени районите, в които има малък риск. Оказа се, че можем да постигнем целите на Европа с териториите, които не са рискови, или са слаборискови за птиците. Тази картата би следвало да бъде първоначалният ориентир, който да води ветроенергийните инвеститори“, посочва Матеева.

Наблюдаваме ли съобразяване с картата?

“Нямам впечатление картата да се спазва в последната година, когато се възобнови инвестиционният интерес към вятърна енергия. Говоря конкретно за Добруджа, където е и най-големият проблем заради миграционния път “Виа понтика“, защото птиците преминават от там и нощуват. Наблюдаваме реновиране на стари процедури за проекти в този район. Има инвеститори, които не са научили уроците от миналото“, казва още Ирина Матеева.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС, bspb.org
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40