Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ВиК секторът у нас – състояние и решения

Снимка: ВиК Шумен

Какво е състоянието на ВиК сектора и какви са възможностите за европейско финансиране? Има ли шанс за подобряване на услугата за потребителите и успокояване на цените? Преди дни се състоя конференция, посветена на възможностите за европейски финансиране във ВиК сектора.

Изводи от конференцията

“Въпреки че има средства, те са по различни институции и се използват по различни критерии – едните отиват към общините, другите към ВиК операторите. Проблемът е, че липсва обединяващото звено, което да приоритизира инвестициите. Наистина трябва да се направи един голям стратегически план за инвестиции“, казва в “Нашият ден“ инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите, и допълва:

“Очевидно има план, но не е добре оповестен. Според мен той не се изпълнява. Той е наличен, може хората в Министерството да го следват, но очевидно му липсва тази публичност, която да ни увери, че това се случва.

В момента МРРБ подготвя планове за ревизия на т.нар. “басейни“. Това са изключително важни рамкови документи, които слагат мерки и приоритизират тези мерки, но липсва комуникацията между двете министерства, която да доведе до правилното използване на средствата.“

“За никой не е тайна, че се очаква увеличение на водата за битови потребители“, посочи още той.

“Надеждата ми е в приемане на Закона за водоснабдяване и канализация, чрез който да коригираме всичките административни и процедурни пречки, които сами сме си създали“, посочи още инж. Иванов.

Проблеми във ВиК отрасъла

“Проблемите в отрасъла са трупани с години и трудно ще ги решим за кратко време, но е важното да се опитваме да ги решаваме системно.

Преди повече от 10 години течовете по улиците бяха по-видими, а авариите се отстраняваха по-дълго. Това е добрата страна, лошата е, че все пак темпът на инвестициите е по-малък от този, с който трябва да се прави, за да наваксаме необходимата реконструкция на водоснабдителните и канализационните мрежи.

През последните години се влагат особено много средства в изграждането на пречиствателна канализация за оттлачни води, защото имаме изисквания от ЕС да обезпечим с пречистване всички населени места над 2000 жители с пречистване на отпадъчни води.

Теоретично във всяка държава се очаква да се подменят около 3% от водоснабдителната мрежа годишно. При нас процентът е около 1,5.

Не трябва да подценяваме големия размер на неотчетените водни количества, или както ги наричаме “загуби“, средно за страната 60%. В повечето страни в ЕС този процент е 30. Дори на някои места е под 25%. Наричаме го “загуби“, но не всичко това са течове.

Освен мерките за подмяна на водопроводите, със сигурност трябва да обърнем внимание и на това, кой как ползва водата и дали се измерва коректно. Дори дали се заплаща в последствие, след като е измерена коректно. Имаме нужда от малко по-целенасочени усилия в тази посока. В последните години недостигът на воден ресурс за питейни цели е голяма тема“, посочва още инж. Иван Иванов.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодора Иванова, Здравко Григоров, Кристина Паскалева, Камелия Спасова (от ляво надясно)

Близки срещи в далечни пътешествия

Каква е разликата между пътешественика и туриста? Кои са съвременните, необичайни пътешествия, които могат да променят живота ви? Какви са особеностите на съвременното пътешественическо кино?  Истории за откраднати обувки, за онова, което прави хората щастливи и за упоритостта на духа на пътешествениците. Това съдържа изданието на..

публикувано на 30.07.24 в 16:10

Радослав Бимбалов: Ниската избирателна активност улеснява "пазаруването на избори"

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Радослав Бимбалов – рекламист, писател, анализатор и общественик. Той сподели своите виждания по някои от най-актуалните теми, свързани с политическата ситуация в страната, предстоящата предизборна кампания, възможните сценарии, Европейския парламент и ситуацията в Европа, както и изборите..

обновено на 30.07.24 в 11:51

"Еразъм+" обединява България и Гърция в проект за жени, жертви на насилие

Проектът "Нови възможности за жени, жертви на насилие, чрез изкуство", реализиран по програмата "Еразъм+", е резултат от партньорство между сдружение и неправителствена организация в България и Гърция. Основната цел на проекта е да демонстрира как различни видове изкуство и арт терапия могат да окажат положително въздействие като част от формалната..

обновено на 30.07.24 в 09:28

"Резиденция Баба" с нов формат в 10-ото юбилейно издание

Десетото издание на инициативата "Резиденция Баба" на сдружение "Фабрика за идеи" ще събере интердисциплинарна група творци и изследователи от 30-и август до 9-и септември във видинските села Делейна, Ясен и Кошава, з аедно с местните общности, те ще търсят съзидателни форми на туризъм.  В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" обсъждаме..

обновено на 29.07.24 в 11:44

Фестивалът за електронна музика No Signal се мести на Витоша

От 2 до 4 август на хижа "Планинец" във Витоша ще се проведе фестивалът за електронна музика, организиран от независими артисти No Signal. През последните години фестивалът се утвърди като значимо събитие в електронната сцена, но тази година организаторите са принудени да променят локацията си. Тазгодишното издание няма да се състои на обичайното си..

обновено на 29.07.24 в 10:37