След книгите "Маската – свобода и затвор. Проблемът за идентичността в творчеството на Луиджи Пирандело" и "Азът и Другият в западноевропейската култура на ХХ в." Антоанета Дончева издаде "Самюъл Бекет: сияйното отсъствие". В българската академична култура това е първата монография върху творчеството на нобелиста, въпреки че критическите текстове върху Бекетовото творчество са многобройни.
"Необяснима е липсата на сериозен монографичен труд за Самюъл Бекет в България, – пише доц. д-р Антоанета Дончева, – въпреки наличието на множество статии за театрални постановки по негови текстове на страниците на периодичния печат. Съществуват и редица отделни задълбочени статии в сборници и глави от дисертации. Тук не трябва да пропуснем монографията на Васил Стефанов "Абсурдизмът или театър на отчуждението“, публикувана през далечната 1977 г., която въвежда българския читател в естетиката на Театъра на абсурда, чийто представител е и Бекет“.
А ето как авторката формулира целите на своя труд: "… да премисли чрез инструментариума на съвременните социални и хуманитарни науки ентропичната динамика на социалното и персонално съществуване, характерна за епохата от създаването на текстовете на Бекет до наши дни. Бекетовото творчество бива тълкувано в единство с количествено вече необозримата интерпретаторска литература, отличаваща се при това с извънредно многообразие на гледните точки и на социално-научните и хуманитарни парадигми, определящи нейния характер".
Основните изследователски интереси на Дончева са в сферата на семиотиката и философията на изкуствата. Тя е доцент във Философско-историческия факултет на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски“, катедра "Социология на правото, икономиката и иновациите“. Водила е курсове в СУ "Св. Климент Охридски“ и Нов български университет. Била е Erasmus-лектор в Кьолнския университет, специализирала е в Бари, Италия. Съосновател е на списание Philosophia – e-journal for philosophy & culture и член на редакционния му съвет. Член на Семиотичното общество на Америка (Semiotic Society of America) и на Източноевропейския център за семиотични изследвания. Публикувала е в България, Австрия, Италия, САЩ и Китай.
"Личностната и социална криза, която Самюъл Бекет разказа чрез творчеството си, – пише тя, – се актуализира непрестанно. Завещаното от него вече е надмогнало проблема за дехуманизацията на изкуството и на самоотчуждението. Бекет ни предупреждава за настъпващо личностно и социално изгнание във време без край и в пространство без география. И това предупреждение трябва да бъде чуто от всички, но най-вече от учените в хуманитарните и социалните науки. "Да не губим време в празни приказки. Да направим нещо, докато имаме възможност!“, както казва писателят в книгата си "Молой. Малоун умира. Неназовимото“.
Чуйте доц. д-р Антоанета Дончева.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg